Jak vypadá moje hodina terapie pohybem?
V tomto článku jste se mohli něco ve stručnosti dozvědět o tom, proč vlastně pohyb může nabývat terapeutických účinků. Já osobně si takové „sezení“, nebo jak jsem již dříve uvedla – „pohybení“ ordinuju pravidelně jednou týdně. Tedy opravdu hodinka cílená na pohyb v rámci terapie a uvolnění, tréninky za jinými cíli se odehrávají mimo tento den.
A já se s vámi chci podělit o to, jak taková moje terapie pohybem vypadá. Vezmu to nejdříve slovy, dole se poté můžete podívat na jedno video přímo z takového „pohybení“. (VIDEO PROCHÁZÍ ÚPRAVAMI)
Úvod hodiny: navození atmosféry
V zásadě provádím terapii večer za tlumeného osvětlení. Jsem člověk, který má večer nejvíce energie a nejvíce toho vytvoří. Právě v tuhle denní dobu ke mně přichází mnoho inspirace a protože je celá domácnost tichá a jenom moje (jelikož ratolest, partner a zvířátka spí), právě tehdy mám možnost uvolnit všechny své emoce. Jakmile si vyčistím hlavu a ještě se fyzicky projevím a vyčerpám, následný spánek je o to klidnější a lepší.
Takže po utichnutí celého bytu zhasnu většinu světel, vezmu si na sebe co nejméně oblečení (všechny ty gumy u pasu a různé švy pro mě skýtají nepohodlí), MP3 přehrávač se sluchátky a sednu si na zem v obýváku.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Hlavní část: terapie pohybem
Jakmile sedím na zemi, v přehrávači si vyberu hudbu. Ne každý má potřebu u pohybu poslouchat muziku, ale pro mě byl poslech hudby odjakživa spouštěčem emocí a zdrojem fyzických prožitků. Náhodně projíždím playlist a většinou se podle mého momentálního rozpoložení konkrétní píseň najde sama.
Pak už jen poslouchám a nechávám tělo dělat to, co potřebuje. Když mám vztek nebo cítím frustraci, většinou podle toho vypadá i moje hodina. Celý projev je trhaný, agresivní, mám potřebu se vybít rychlými pohyby, skákáním, tancem, čímkoliv. V případě potřeby citu a něhy pak má hodina vypadá zase jinak. Nebo potřebuji jen klid a soustředění, tak se ponořím do rytmu podobného józe. Každá hodina se liší, ale výsledek je vždy stejný: odcházím uvolněná, odpočatá, někdy příjemně unavená. Ale především – vnitřně vyrovnaná a připravená na další den.
Závěr: vnější očista
Jakmile dokončím „pohybení“, chvíli ležím na zemi a vstřebávám všechno, co jsem za tu uplynulou hodinu prožila. Jelikož se všechny zážitky, stres, radost nebo napětí přes den nahromadí, večer se dostanou ven s prudkostí exploze a potřebuji tělo zase zklidnit, zpomalit, vydýchat se. A protože mám hlavu čistou, ale všechny ty emoce se objevily na povrchu, odcházím po ukončení terapie do sprchy, kde strávím nějakou dobu v horké vodě. Smyju tak ze sebe poslední stopy uplynulého dne a v klidu odcházím do postele. S čistou myslí a čistým tělem.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Takto vypadá moje „lekce“. Ovšem mnohokrát se už stalo, že jsem k terapii využila i švihadlo, jelikož je skvělý partner k tanci. To je už ale jakýsi bonus, protože ne každý je fyzicky zdatný a ne každý to se švihadlem umí tak, aby se mohl soustředit jen na sebe a ne na práci se švihadlem.
Zkuste si někdy takovou hodinu. Pozitivní výsledek vám totiž můžu s jistotou zaručit!