info@e-pohyb.cz

Nejčastější dotazy k tréninku u nás.

Jak probíhá trénink boxu u vás v tělocvičně?

Trenér se drží osvědčených a efektivních způsobů tréninku. Každý trénink se skládá z úvodní rozcvičky. Dále z nácviků správné techniky úderů a pohybu (stínový box případně nácvik na pytli). Pokud je cvičenec pokročilý, následuje trénink nácviku úderů ve dvojicích (tady získá začátečník první zkušenost s kontaktním boxem). Jestli se člověk na kontaktní box necítí, samozřejmě se jej účastnit nemusí. (Ale přichází o velmi cennou a zajímavou část tréninku)

Pokročilí cvičenci trénují ve sparingu (boj se soupeřem, ale žádné řezání, učíte se!).

Trénink je zakončen posilováním a cviky zlepšující kondici svalů potřebných k boxu a fyzičku těla celkově.

Vesměs základní osa tréninku zůstává stejná:

rozcvička – stínový box – pytel – dvojice – sparing – cvičení

Každý trénink se ale doplňuje o zajímavá a zábavná cvičení, která mají rozvíjet hbitost, reakce a sílu a dynamiku pohybu cvičence. Kdo má štěstí, dostane se k trenérovi na lapy.

Tréninky jsou pestré, zábavné, a na každé hodině najdete něco zajímavého a nového.

*

Může přijít i žena?

NO SAMOZŘEJMĚ! Vždyť já jsem ženská a trénuju v téhle tělocvičně již dva roky. Za tu dobu jsem poznala všechny nadšence do boxu, ty kteří měli veliká ega, ty které box opravdu chytil a chystají se na zápas i ty, kteří chtějí boxem hubnout a sílit. A mezi nimi jsou i ženy.

Jen vás musím upozornit na jednu zásadní věc: Pokud víte, že byste rády zkusily kontaktní box, včetně sparingu, nezapomeňte, že je to tvrdý sport. Teď se možná smějete a říkáte si: „Ježiš to já přece vím,“ ale věřte mi, mnohdy jsou dámy (a nejen ony) velmi překvapené. Každý má minimálně nějakou sílu v úderu, takže vás to prostě občas zabolí, s tím se v boxu musí počítat.

Takže mějte na paměti: kontaktní box občas bolí.

*

*

*

Zranil se u vás někdo?

Ne. V tomto ohledu trenér velmi dbá na bezpečnost. Na tréninku boxu se máte něco naučit, ne se na něm zbít. Pokud se kluci a muži (nebo ženy) ve sparingu rozdivočí, je jejich chování korigováno trenérem.

Samozřejmě když dostanete ránu na žebra nebo na nos, tak to zabolí a můžete si připadat zranění, ale vesměs jsou to drobnosti. V boxu si přivodíte méně zranění, než v jiných (včetně bezkontaktních) sportech.

V téhle tělocvičně se dbá na to, aby byli studenti patřičně vybavení na případný sparing. To znamená, ideálně helmu (klidně celoobličejovou) a chrániče na zuby. Je samozřejmě možné si opatřit i další chrániče (pro muže suspenzory, pro ženy chrániče na prsa). Každý z nás jsme zodpovědní za svou bezpečnost (vše není jen v rukou trenéra), takže pokud chcete, vybavte se dle potřeby.

*

Jaký je trenér?

Je zajímavé, kolik lidí tohle zajímá. 🙂 Martin je prostě takový, jaký má být. Stará se o své cvičence, věnuje se jim, dbá na precizní techniku provedení. Ale to co asi chcete slyšet je, zda je přísný. Ano, je. Pokud u cvičení fňukáte, odmlouváte, převracíte oči v sloup, když máte dělat něco, co nesnášíte, nebo vůbec s trenérem diskutujete obecně, pak si u něj moc nepolepšíte. Za peníze, které mu necháte, taky budete pořádně makat. Protože z vás chce dostat to nejlepší, co ve vás je.

Dokázal rozhýbat a namotivovat i ty nejzarytější odmlouvače, u něj prostě budete tvrdě makat. Ale taky vás to hodně posílí. Nečekejte nějaké lajdácké bouchání a flákání, pro které máte možnost na hromadné lekci s dvaceti dalšími lidmi. Tady jste na očích a z té tělocvičny vylezete lepší, než když jste do ní vlezli. Za předpokladu, že budete trenéra poslouchat a respektovat.

*

Musím už základy boxu znát?

Ne. Do tělocvičny může přijít boxem naprosto nepolíbený jedinec, který ani neví, co je to vytáčení nohou. Martin zvládnul udělat z člověka, který se bál rány a na tréninku se div emočně nezhroutil, solidně boxujícího jedince, takže se nemusíte bát.

Jen mějte na paměti, že pokud jste natěšení na tu úžasnou boxerskou strategii, nadupané sparingy a na profipohyb, tak se zase maličko uklidněte. První hodiny se vám totiž budou zdát strašně nudné (možná ne, pokud do toho jdete bez nereálných očekávání), protože se budete věnovat základům. Je potřeba je vyšperkovat, aby vaše technika byla správná, abyste si neublížili a mohli postupovat dál.

*

Za jak dlouho to budu umět?

box trénink

Když tomu věnujete dost času, půjde to snáz. Když si na tréninku odtrénujete „to svoje“ a ve svém volném čase pro box neděláte nic, půjde to hůř. Musíte si uvědomit, že box je nácvik pohybu celého těla, učíte se nové pohybové vzorce, učíte se údery, jejich kombinace. Pro začátečníka to je na hlavu dřina, protože je box velmi specifický sport se specifickým pohybem. Není to jako fitko, běhání. Tam si odtrénujete svoje a máte hotovo. Tady vám práce po tréninku nekončí, ale začíná.

Pokud se boxu chcete věnovat jen z hlediska kondice, budování svalové hmoty apod., týká se vás to taky. Box je pořád o úderech rukama, a pokud se chcete v boxu pohybovat, spalovat a kondičně se zlepšovat, ty údery a k nim přidružený pohyb taky musíte znát. Zřejmě se dle vašeho názoru nepotřebujete učit nějaké vyloženě taktické kombinace, ale taky je potřebujete a je to pro vás výhoda. Ve sparingu především.

Malý tip: když si budete kombinace úderů psát, určitě trenéra potěšíte. 🙂

*

Co všechno box obnáší?

Poslední otázka směřuje spíš k danému sportu obecně, než k tělocvičně. Box není jen o úderech. Je o celkové fyzické kondici. Představte si, že stojíte v ringu, rukavice máte přilepené na tváři, a musíte už deváté kolo (každé kolo trvá tři minuty) poskakovat kolem soupeře, dávat údery a ještě se bránit, když přijdou rány od něj. Dovedete si to představit?

Na boxu si budujete:

  • Silná ramena – Při úderech jsou stále ramena u brady, když trénujete jeden úder na jednu ruku, první sval, který uctíte, je ten v rameni.
  • Fyzickou výdrž – Jak již bylo psáno, musíte zvládnout udýchat práci se soupeřem, čili běháte, skáčete přes švihadlo, nebo děláte angličáky (na konci článku se mrkněte na test, díky kterému si ověříte, zda máte dobrou kondici)
  • Silnou muskulaturu – Nemusíte být namakaní, ale je potřeba mít sílu ve svalech, abyste zvládli všechen ten pohyb. Silná záda, silná ramena, bicepsy se údery taky posilují.
  • Silné nohy – Pohyb boxera vychází z nohou. Poskakování, úhyby, údery, vytáčení, ponory (duckingy), to všechno zahrnuje silné svaly na nohách. Upřímně vám musím říct, že jsem si v žádném jiném sportu tak nevypracovala nohy jako na boxu.
  • Psychickou vyváženost – V boxu dostanete ránu. Máte špatný den. To švihadlo vás popáté sekne přes hřbet ruky. Trenér vás pořád opravuje, protože vám to prostě pořád nejde. Zvedák vypadá děsně. Bolí vás noha. Špatně jste se vyspali. Ten druhý je lepší než vy. To ale vás, a už vůbec ne trenéra, na tréninku nezajímá. Vy se věnujete své práci a hotovo. Emoční výlevy si nechte na doma. Na boxu cvičte co máte. Věřte, že kondice se zlepší, ten zvedák se zlepší, vy budete příště lepší než ten druhý a se švihadlem budete taky větší kamarádi. Jen to chce čas a trpělivost. Tak nespěchejte, nerozčilujte se, pracujte a výsledky přijdou.

A když něco nevíte, zeptejte se trenéra. Zajímejte se co děláte špatně, že potřebujete radu, protože máte pocit, že to děláte špatně (někdy vám to trenér vyvrátí). Bude rád za iniciativu a zájem.

Můžou na box děti?

Jistě. Děti jsou mnohem více učenlivé, učí se okoukáváním, a box je navíc zábavný takže se nemusíte bát, že se bude vaše ratolest nudit. Vybije si energii, naučí se něco nového, zlepší si kondici a pozná další autoritu v jeho životě, hned za rodičem a učitelem.

Box utužuje disciplínu, nutí člověka k pokoře, zklidní jej. Naučí se díky boxu lepší koncentraci a zrychlí své reflexy.

Jak často musím chodit?

To záleží na vašich časových možnostech. Pokud to s boxem myslíte vážně, chcete vidět dobrý, konstantní progres a bude to vaše hlavní sportovní aktivita, trénink 3x týdně by měl být samozřejmostí. Pokud máte nové hobby, způsob, jak se odreagovat, vypnout od stresu, pak přijďte 1x týdně. Vše záleží na vaší domluvě s trenérem.

*

TEST: Slíbila jsem test fyzické zdatnosti. Tohle vám ukáže, jak jste na tom s kondicí.

Boxer by měl zvládnout za minutu udělat minimálně 60 polovičních angličáků, aby zvládnul udýchat několik kol. Kdo nezná cvik, najde si na googlu. Poloviční proto, že je z nich vynechán klik. Tak co, zvládli jste nebo máte rezervy? Pojďte si je do tělocvičny doplnit! 🙂

Pokud máte nějaké další otázky, klidně se ptejte. S trenérem je zodpovíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *