Jak na bezpečné sportování? Dodržujte těchto 10 pravidel.
Pokud jste četli můj e-book Třífázovka, který dávám jako dárek, pak víte, že cesta od zranění či bolesti ke sportování by měla mít nějaký řád a jasně definované kroky. Ty jsem vám poskytla právě ve zmíněném e-booku. Všechny tři fáze a i rady, jak poznat, že se můžete zranit.
V tomto článku bych se s vámi podělila o cenné poznatky, které jsem měla možnost zjistit právě v čase, který jsem strávila zraněními. Níže popsané tipy vám pomůžou k o krůček bezpečnějšímu sportování a lepšímu vnímání svého vlastního těla.
Jak tedy bezpečně sportovat?
- Pokud je vaše tělo několik let zvyklé na určitý způsob sportu / cvičení, nesnažte se jej násilím „předělat“. Moje zranění vazu v koleni vyplývalo z toho, že jsem změnila styl strečinku. Zdánlivě nepatrná drobnost zapříčinila velký problém. Pokud změnu potřebujete, tělo na ni zvykejte postupně.
- Dbejte na důkladné rozcvičení před tréninkem. Před běháním se zaměřte na rozcvičení a mobilitu kyčlí, vůbec kloubů dolních končetin obecně. Nepodceňujte to. Navíc „rozehřívačky“ jsou zábavné a samy o sobě vyžadují i kondici, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
- Neprotahujte nezahřáté tělo. Koledujete si o zranění a cestu do první fáze Třífázovky. Buďto se rozcvičte nebo si dejte horkou vanu či sprchu.
- Naučte se pořádně regenerovat. Respektujte své tělo. Když jste unavení a necítíte se na sport, nesportujte. Po sportu se pořádně protáhněte. Zásobte svoje tělo živinami na „opravu“ mikropoškození svalových vláken vzniklých při tréninku. Choďte na masáže. Do sauny. Když to nejde, masáž umí každý i doma. Horká nebo naopak ledová vana pomáhá při regeneraci. Foam roller umí být dobrý pomocník. Zařaďte mezi své doplňky stravy BCAA aminokyseliny, Vitamín C nebo Multivitamin.
- Nebuďte na tělo přehnaně tvrdí. Já chápu, že se chcete posouvat dál. Já vím, že chcete umět to, co váš oblíbený trenér na sociálních sítích. Ale jde to i bez prudkého nárůstu tréninkových dávek či uběhnutých kilometrů. Věřte, že postupným zvyšováním zátěže tělo dostatečně připravíte a snížíte tím riziko zranění.
- Nezapomínejte na kompenzační cvičení. Že běháte, neznamená, že nic jiného dělat nemusíte. Při běhu potřebujete mít dostatečnou mobilitu kyčlí, silné hýždě, stabilní střed těla. Cvičte podle toho. V boxu jsou zase nutné silné nohy, silná a stabilní ramena, dobrá kondice zápěstí, silný střed těla. Kompenzujte, ať tělo komplexně posílíte.
- Když jste nemocní, nesportujte. Je to tak jednoduché, přitom to většina lidí nechce dodržovat nebo pochopit. Připadají si jako slaboši. Proč? Nemoc je přítomna z nějakého důvodu, a určitě to není proto, abyste zkoušeli překonávat své limity. Odpočiňte si a pak se do tréninku vraťte silnější než předtím.
- Přečtěte si nějakou dobrou knihu týkající se zranění a rehabilitace. Např. od pana Pilného – Prevence úrazů pro sportovce.
- Do sportu jděte s energií. Nemyslím tím, abyste jste šli sportovat jen tehdy, když se cítíte odpočatí. Sport je dobrým pomocníkem právě v době únavy. Myslím tím, abyste sportovali dostatečně vyživení. Šli jste sportovat pozdě odpoledne, a za celý den jste snědli jen snídani? Koledujete si o velký problém, nevolnosti a vyčerpání či kolaps. Jestliže se řídíte nějakým principem řízeného hladovění a víte, že si můžete dovolit sportovat s prázdným žaludkem, nebo lépe řečeno, s žaludkem, který není prázdný přes deset hodin, pak dělejte dle svých zvyklostí. Ale kdo nic takového nesleduje, nechť si dá kvalitní předtréninkové jídlo a jde do akce.
- Neodpočívejte jen aktivně. Já tu chybu udělala. Téměř půl roku jsem cvičila prakticky sedm dnů v týdnů, protože dny regenerace jsem věnovala aktivnímu odpočinku. Ony takové dny jsou sice k užitku, ale ne vždy. Dopřávejte si proto kombinaci obojího. Den, kdy nebudete dělat opravdu žádný sport i den, kdy si dáte třeba nějaký regenerační běh nebo cvičení s vahou vlastního těla či pilates. Neunavte svoje tělo. Poslouchejte ho.
Máte větší šanci na úspěch!
Výše uvedenými pravidly se řídím i já. Předcházela tomu samozřejmě série bolestivých chyb, kterými jsem si musela projít, abych se naučila své tělo respektovat. Tomuto tématu se podrobně věnuji v e-booku V Pohybu, který publikuji na podzim tohoto roku, nenechte si jej ujít!
Buďte opatrní. Užívejte si sport, pohyb, všechno, co děláte. Zranění přijdou. Bolesti taky. Ale s Třífázovkou a tímto článkem se zvyšují vaše šance, že se s nimi nejen budete umět lépe pracovat, ale také se jim dokážete lépe vyhnout.