info@e-pohyb.cz

Proč necvičit u televize? Poznejte Bodymindfocus. Stačí vám 5 kliků. + VIDEO

Cvičení nemá být lehké. Jak vás může něco lehkého posílit a posunout dál?

Bodymindfocus. Moje elegantní pojmenování spojení mysli a těla. K čemu je to potřeba? Proč je vhodnější cvičit tzv. „vědomě“, a ne právě u sledování oblíbeného seriálu v televizi?

Cvičení a myšlení

Tělo a mysl jsou propojené. Jsou jedno. Co najdete v mysli, odrazí se na těle. Emoce se odrazí na těle. Někdo (např. filozofové) mohou namítnout, že projevy těla se odrazí v mysli. Že nám stačí v myšlenkách podléhat smutku a to se odrazí i na naší fyzické stránce. To možná ano, ale stále jsme u stejné myšlenky: tělo a mysl jsou jedno. A navzájem se ovlivňují, spolupracují.

Jakmile zpomalíte, právě tehdy se začnete soustředit.

Velmi často se setkávám s lidmi na sociálních sítích (týká se to různých trenérů a tvůrců online tréninkových programů), kteří s velkou vervou propagují stále stejné heslo: „Tyhle tréninky nejsou těžké ani dlouhé a pokud nemáte moc času, dělejte je klidně u televize!“

Ne.

Nesouhlasím. Ne s myšlenkou, že se dá cvičení vměstnat do nabitého dne ke sledování televize. Ne s jejich tréninky, protože ty jsou leckdy výborně propracované a promyšlené a mají smysl. Nesouhlasím pouze s tím, že je to skvělá myšlenka a pomoc. Není. Pokud jde o cvičení, jde a půjde vždy o stanovení priorit. A o dřinu. Buď pro sebe chci opravdu něco dělat, tak do toho dám všechno. Mysl, tělo, dostanu ze svého těla to nejlepší. Najdu si v tom dni dvacet minut, kdy se budu soustředit jen a pouze na pohyby svého těla, nebo se na to vykašlu a budu dělat něco jiného. Ale činnosti „na pozadí“, které vám mají cvičení ulehčit, jsou nesmysl. Cvičení nemá být lehké. Jak vás může něco lehkého posílit a posunout dál?

„Bodymindfocus“: zkuste si to teď!

Svaly lidského těla podávají mnohem lepší výkon, když se soustředíme na daný pohyb a víme, co ten sval dělá. Že pracuje, že bolí. Už nemůže. Že jej necvičíme v plném rozsahu, takže musíme provést korekci. Zkoušeli jste si někdy vědomě zacvičit? Kdy jste se opravdu soustředili jen na důkladné a správné provedení každého pohybu? Trošku ten pohyb zpomalili? Prozkoumali jej? Jakmile totiž zpomalíte, právě tehdy se začnete soustředit. Ucítíte každý centimetr polohy, ve které se váš sval nachází. Od kontrakce až k napnutí. Zkuste si to sami na vlastní kůži:

Znáte kliky? Vidím častý nešvar u mnoha lidí, který se týká navýšení počtu provedených kliků. Prostě aby jich udělali víc, v kliku nejdou hrudníkem téměř k zemi, ale jdou „do půlky“. Což není špatně, pokud je ten pohyb provedený správně. V tomto případě jde o něco jiného. Nepracují tricepsy ani prsní svaly, ale ramena. A to ještě ne svaly, ale klouby. Jednoduše se tak nějak propadají v ramenou a zpět, a mají pocit, že když tohle udělají stokrát, mohou se chlubit stovkou kliků. Tak já vám to ukážu jinak.

Připravte se do polohy vzporu. Čili jste ve výchozí poloze vysokého prkna na dlaních a nohách, připraveni jít do kliku. Udělejte pět rychlých kliků. (Kdo nezvládne pánské, ať se pustí do dámských). Dalo to zabrat? Ne? Ano? Tak teď to uděláme následovně.

Ze vzporu začněte dělat klik směrem k zemi, přičemž pohyb zpomalíte tak, abyste „cestou dolů“ napočítali do pěti. Zpátky nahoru se vraťte v normálním tempu. Zopakujte 5x, bez odpočinku.

Jaký je výsledek? Zvládli jste všechny precizně, až téměř k zemi? Nebo jste udělali sotva tři? A právě o tom mluvím. Když soustředíte mysl a zpomalíte tělo, objevíte svou sílu i své slabiny. Když „aktivujete Bodymindfocus“ a opravdu se soustředíte na preciznost techniky pohybu, zpomalíte pohyb, svaly vašeho těla dostanou nové impulzy a vy začnete sílit jiným způsobem, než jak jste byli doposud zvyklí.

Netvrdím ovšem, že úspěch tkví v pomalém pohybu! Je to stejné, jako když v týdnu trénujete jednou běh, podruhé břicho, potřetí nohy, a poslední den se věnujete ramenům. Je to také typ tréninku, který lze zařadit do stávajícího cvičebního plánu. Lze cvičit rychle, vždyť u velké většiny sportů je to nutností! Ale pokud chcete vědět, zda provádíte pohyb správně, máte dobrou techniku a víte, že vám při něm pracují ty svaly, které pracovat mají, je tato technika neocenitelným pomocníkem. Stačí ji zařadit jednou nebo dvakrát týdně. Kdy některé cviky prostě budete dělat pomaleji.

Můj trénink metodou BodyMindFocus. V čase 0:33 je i výše zmíněné cvičení kliků.

Dotek, pocit, síla

Vědomý pohyb - bodymindfocus

Abych já dosáhla dokonalého soustředění při cvičení, tak u některých cviků položím svou dlaň na sval, který má pohyb vykonávat. Mám možnost tak přímo cítit kontrakci svalu, jelikož se na ten sval díky doteku více soustředím. Např. u cviků na hýždě, jako jsou dřepy nebo tzv. „bridge“ (most) se tak dá krásně nacvičit vědomá kontrakce svalu, protože ne vždy se soustředíme a ne vždy nám zabírá při cviku sval, který zabírat má. Navíc je to skvělý způsob pro lidi, kteří se cvičením začínají, neví pořádně, které svaly mají u jakého cviku pracovat a potřebují, aby je tělo poslouchalo. Časem se již dá „pomocná ruka“ zrušit a vědomě se na své svaly soustředit.

Zlepšete své výsledky

Z toho plyne jednoduchá věc – když cvičíte, mysl soustřeďte na cvičení. Na pohyb. Bude to nejen efektivnější pro tělo, ale i pro vaši hlavu. Tady se zase dostáváme do terapeutických vlastností pohybu. Mysl se soustředí (když ji dáme možnost) na pohyb, ne na okolí, ne na problémy, stres apod. a vyklidní se. Kdežto když se u cvičení soustředíte na pořad v televizi, na dítě, na to, co uvaříte zítra k obědu, nebo když na vás někdo mluví… Přicházíte tím o lepší výsledky. Nevíte, co dělá který sval, někdy dokonce zapomenete, kolik opakování jste vůbec udělali! To není cvičení. To je ztráta času. Tak se soustřeďte, zklidněte a věnujte cvičení veškery stanovený čas, energii a myšlení. Tohle je „bodymindfocus“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *