info@e-pohyb.cz

Chci začít s boxem. Co potřebuju?

Zdravím vás!

Díky za pozitivní ohlasy na poslední článek, který se věnoval boxu v rámci duševní hygieny, jsem ráda, že jsou mezi vámi i takoví, kterým box pomáhá uklidnit hlavu a utišit rozjitřené myšlenky.

A teď k tomu dnešnímu, zásadnímu tématu. Fyzička pro box. Kondice. Musíte vypadat dobře? Musíte mít už vybudovanou nějakou sílu?

Jednoduchá, ta nejjednodušší odpověď: nemusíte. K boxu potřebujete jen pár věcí:

  • 2 ruce
  • 2 nohy
  • chuť

Nic víc.

Box se na první pohled tváří jako sport, pro který (když s ním chcete začít) potřebujete hned supr výbavu, silné ruce a naběháno stovky kilometrů. Což není samozřejmě pravda. Ale tyhle myšlenky ukazují na velký respekt k boxerům a k lidem, kteří jej cvičí, nicméně ne, nejsme superlidé ani rváči.

Co potřebujete z hlediska výbavy?

Na toto téma vyjde samostatný článek. Obecně ale boxer potřebuje samozřejmě boxerské rukavice, bandáže na zpevnění dlaní a zápěstí, švihadlo taky nebude k zahození a pokud už jste k boxu přičichli víc, tak i helmu a chránič na zuby ( pokud půjdete) do sparingu. Sportovní oblečení a dobré boty jsou samozřejmostí. Pokud jste si už ohledně boxu něco zjišťovali, zřejmě se vám do povědomí dostaly i boxerské boty, ty ovšem coby začátečník, který rovnou nejde do ringu na zápas, nepotřebujete.

Zpočátku možná nebudete pevně rozhodnutí, zda u boxu zůstanete delší dobu, mnohým z vás proto investice do rukavic (která není vysoká) může přijít zbytečná. V takovém případě je možné se zeptat trenérů vybrané tělocvičny, zda nemají na první lekci rukavice k zapůjčení. Nebývá to zvykem, rukavice jsou věc osobní, nepůjčují se příliš často. U nás v tělocvičně máme k zapůjčení jeden pár boxerských rukavic, o které se samozřejmě náležitě staráme. Stejně tak se u nás najde i švihadlo. Je dobré ale pořídit si vlastní výbavu co nejdříve po první lekci.

Co potřebuju z hlediska fyzické kondice?

Především potřebujete, stejně jako u jiného sportu, být zdraví. Na trénink prostě nepůjdete nemocní že jo. Jinak po fyzické stránce nepotřebujete téměř nic. Box je sport všestranný a když v něm nějakou dobu strávíte, zavede vás ke sportům, které vám s vaší kondicí a silou pomohou.

Začnete skákat přes švihadlo, běhat, zvedat nějaké lehké činky, zamilujete se do plyometrie nebo v rámci zklidnění a relaxace budete pravidelně někde v přírodě cvičit stínový box. Budete boxovat na pytli, na lapách, před zrcadlem… Box člověka posílí a zocelí, i box samotný umí s tělem dělat divy. Krásně se při něm vyrýsuje pas, břišní svaly, nohy, záda (uvidíte druhý den po lekci strávené na pytli), ramena, paže celkově.

Takže opravdu nemusíte být „nabušenec“ nebo člověk, který sportuje několik let a má pohybové zkušenosti. Začnete a když budete poctivě a disciplinovaně trénovat, zesílíte. Věřte mi.

Přijďte proto, že vás ten sport zajímá, jste zvědaví, chcete si vylepšit psychohygienu, poznat fajn lidi a něco se naučit. Bonusem vám pak bude lepší sebevědomí, větší sebedůvěra, klidnější hlava a silnější tělo. A to za to stojí, ne? 🙂

..

..

box je pro každého

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *