info@e-pohyb.cz

Jak zařadit pohyb do každého dne?

Zdravím vás v roce 2023!

Doufám, že jste do něj vstoupili plní sil a energie a máte spoustu (velkých) plánů! 🙂

Máme leden. Všude se to na stránkách hemží tipy, jak zhubnout, jak si udržet disciplínu, že s mléčnou dietou to zaručeně půjde, a že s tímhle trenérem budou výsledky do dvou týdnů.

Všichni víme, že je ta volba čistě na nás, my se musíme rozhodnout, zda a co uděláme, ale hlavně to musíme udělat pomalu. Když chci začít zdravě jíst, tak nevyměním komplet celý jídelníček, na který jsem zvyklá 10 a více let. Jeho dodržování mi vydrží v lepším případě dva dny, v horším případě do příchodu z práce. Stačí udělat malý krok a vyměnit třeba jen snídani. Měsíc si na to zvykám a když už to mám zajeté, přidám další změnu. Pomalu, v klidu. Netrpělivost je synonymem dnešní doby.

Ale to jsem odbočila. O stravě je toho napsáno víc než dost. Ale co pohyb? Co když nemám ve zvyku pravidelně cvičit a chci pohyb zařadit? Jak by to mělo vypadat?

Není na tom nic složitého, zase jde jen o rozhodnutí a malé krůčky. Tak vám sem hodím pár tipů, jak zařadit pohyb do každého dne, aniž byste na to museli tahat celý fitness bágl.

A jen tak pro zajímavost, pohyb je bezplatná výživa pro klouby! Tak ho praktikujte každý den!

Chůze

Nejlepší způsob pohybu a mentální hygieny. Obyčejná chůze. Jednoduché, příjemné. Zařaďte do každého dne chůzi. Je jedno kdy. Na cestě do práce, z práce, pěšky do obchodu, se psem, s dítětem… Choďte každý den. Já jsem zvyklá chodit celý život. Doslova. Když jsem ještě žila s rodiči, do nejbližší vesnice to byly 3 km, takže můj denní chléb byly 3 km do školy a 3 km domů. A navíc z kopce a do kopce.

Teď, po více než deseti letech, nejsem jiná. Cestou do práce a z práce vystupuji z tramvaje dřív a na místo pracoviště nebo domů si dojdu pěšky. Kdykoliv to jde, chodím. Protože když zrovna nemám čas na extra trénink, vím, že určitý minimální rámec pohybu jsem si splnila. A navíc je mi psychicky dobře. Takže! Žádné eskalátory! 😀

Mobilita

Věnujte se svým kloubům. Silné klouby, vazy, s dobrým rozsahem pohybu se pak promítnou do síly celého těla. Zkuste se věnovat mobilitě. Stačí vám 5, 10 minut denně. Na této stránce najdete ode mě pěknou sérii základních cviků, která vám opravdu zabere max 10 minut. A kdo chodíte na box, věřte mi, že silné, ale uvolněné svaly kolem kyčlí jsou pro vás naprosto nezbytný základ!

Pohybové pauzy

Všichni trávíme většinu času v práci. A pokud patříte mezi ty, kteří sedí (stejně jako já), pak je pro vás důležité tělo rozhýbávat, kdykoliv je to možné. Každou hodinu, klidně i každých 30 minut, vstaňte ze židle, napijte se a projděte se. Protáhněte se. Každý z nás zná standardní rozcvičku. Tak rozhýbejte krk, ramena, trup, kyčle, kotníky. Vydržte si minutu v dřepu. Minutu ve výpadu. Pár výpadů si udělejte. Rozproudíte krev, uděláte něco pro tělo a ještě se osvěžíte.

Zařaďte pohyb do jakékoliv časové „mezery“

Já dřepuju u čištění zubů. Když čekám, až mi začne vřít voda v hrnci, zvládnu kliky a nějaké cviky na odkazu výše. Nebo si zatancuju se synem. Při čekání na MHD si prokroužím kotníky, zápěstí, kolena. Vyklepu si ruce, nohy. Když čekám, až přijde student na trénink, zacvičím si chvíli sama. Když jdu pěšky do obchodu, z obchodu, nebo při chůzi, udělám si výpady. Už jste šli někdy 10 minut „výpadovou chůzí“? Peklo. Protahuju se a věnuju se pohybu při sledování televize. Věřte mi, že můžete být v pohybu prakticky neustále.

Věnujte se tomu, co vás baví

Bude se vám cvičit mnohem lépe, když se věnujete něčemu, co vás baví. Teď samozřejmě nemluvím o těch kouzelných chvílích, kdy vím, že v boxu, který zbožňuju, musím chodit běhat, přičemž nejsem běžecký typ, to ne. Takové nenáviděné komponenty jsou v každém sportu. Mluvím o tom, že vás jednoduše váš sport baví a těšíte se na něj. A nakonec, když vás baví, ty nenáviděné komponenty se taky dělají trošku snáz. (I když v hlavě mlátíte kladivem do dveří, proč to zase děláte.) Když vás něco nebaví a děláte to jen kvůli vzhledu / trendu / kamarádce… Proč to děláte? Nic vám to nedá, o výsledcích nemluvě.

Je to jednoduché

Pohyb je přirozený. Je pro každého. Ale za tím vším stojí rozhodnutí. Jakmile se rozhodnete a dáte pohybu ve svém životě prioritu, věřte, že vám to půjde snadno. A nakonec, je to i legrace ne? Buďte kreativní a bavte se pohybem. Netrpte jím.

Nezapomeňte, že pořádnou porci pohybu dostanete i u nás v tělocvičně, takže pokud chcete, mrkněte se na rozvrh a budeme se na vás těšit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *