info@e-pohyb.cz

Začátečníci, touto radou se neřídí 80% z vás.

Po nekonečném rozhodování, jestli do boxu jít, jste si našli tělocvičnu a vyrážíte. Samozřejmě jste se nezapomněli namotivovat supr videi s těmi nejlepšími boxery. Líbí se vám boxerův pohyb, jeho postřeh, údery, a přijde vám to skoro až frajerské. Umět box? No jasně že jo! Všichni budou čumět!

Celí natěšení přešlapujete před dveřmi tělocvičny a čekáte, až se otevře a zazní ten uchu lahodící povel: „Tak, bandáže, rukavice, a jdeme na to!“

box začátečníci
Trenér ví co dělá. Poslouchejte jej.

Cvak.

Trenér si vás vezme stranou a řekne vám: „Tady stůj, a vytáčej nohy podle mě.“ Přitom vám ukazuje požadovaný pohyb. A tak stojíte, a vytáčíte. A znovu. A znovu. Pak přijde druhý povel: „Tak, teď ruce do krytu“ (trenér vám ukazuje kryt / gard). „A teď dělej ten samý pohyb s rukama nahoře.“

Jste otrávení.

Kde jsou ty skvělý kombinace, rychlost, parádní pohyb, dynamika? Kde to všechno je?!

Já se do toho vložím. A říkám vám: Klídek.

Všichni jistě dobře víte, že bez základů se nikam neposunete. Když neumíte spočítat jednoduchý příklad a pochopit princip „kolik je dvě plus dvě“, patrně se nezlepšíte a tu finanční výšku prostě nevystudujete. Bez schopnosti uběhnout jednu minutu bez zadýchání taky nezvládnete 5 kiláků nebo rovnou celý maraton. Takže si pamatujte:

Bez základů to nejde.

A v boxu to platí o to víc. V boxu jde primárně o princip někoho zasáhnout. To znamená, že musíte umět zasáhnout dobře, ve správnou chvíli, se správnou taktikou, tak, abyste se sami nezranili, a zároveň aby vás nezasáhl soupeř.

Není toho najednou nějak hodně?

Jasně že je! A i když nechcete jít do kontaktního boxu, do žádného sparingu, chcete bouchat do pytle, tak se vás ty základy týkají úplně stejně. Nikdy nebudete umět správný úder, když se nenaučíte něco podle vás tak banálního a primitivního, jako je správné vytočení nohy při úderu. Jde o pohyb nepřirozený, pro tělo, které nemá např. dobrou mobilitu kyčlí, téměř neproveditelný. A tady ta práce začíná.

Musíte prostě drilovat, drilovat a drilovat to, co po vás chce nejen trenér, ale i vy sami, pokud se chcete posunout vpřed. Každý dobrý boxer, trenér, zápasník, sparingpartner… Kdo chce umět dobře box, musí dobře umět základy. Všichni ti úžasní boxeři, ti lidé, kteří podle vás vypadají úžasně, přišli na svou úplně první hodinu, a věnovali se tomu, čemu se věnujete nebo budete věnovat vy. Těm nejzákladnějším pohybům, nejzákladnějším úderům a jejich nejzákladnějším kombinacím.

A to je potřeba pochopit, akceptovat a respektovat. A věřit mi, když vám říkám, že právě to je ten klíč k posunu.

Nebuďte otrávení, když se první hodiny zdají monotónní.

Po pár hodinách budete na tu monotónnost rádi vzpomínat. Protože box je sport komplexní, rozvíjí mnoho dovedností najednou, mnoho jich potřebujete a musíte se na spoustu věcí soustředit. To potom budete rádi za to „hloupé vytáčení nohou“. Jakmile ten začátek zvládnete, neskutečně se posunete. Rozšíříte si spektrum pohybu vašeho těla. Získáte vyšší sílu. Všimnete si, že vaše reakce se trošku změnily. Jsou rychlejší. Vy jste rychlejší. Už tolik neváháte. Celý váš člověk, osobnost, pohyb, síla, se začnou měnit. K ještě lepšímu.

Ale jen tehdy, když budete respektovat jednoduché pravidlo:

„Poslouchej trenéra, dodržuj pečlivě jeho pokyny, věnuj se poctivě začátkům, a vydrž. Uvidíš, jak se to všechno rozvine a ve správný moment to secvakne dohromady a najednou se o krok přiblížíš k tomu skvělýmu boxerovi, kterého tolik obdivuješ.“

A to je nejdůležitější.

Člověk, kterého box zajímá, jej chce dělat proto, že to vypadá skvěle. Drsňácky. Vyzařuje z toho síla. Disciplinovanost. Tvrdá dřina. Je to „něco jiného“. Při pohledu na něj se vám možná rozbuší srdce, protože je to vzrušující. Je to překrásný sport pro oko. Když proniknete skrz ty základy, uvidíte, jak krásný sport to je.

Ale to nikdy nezjistíte, když to vzdáte po pár hodinách tréninku. Přitom je to taková škoda.

Já se věnuju boxu přes tři roky. A stejně jako každý trenér/boxer/cvičenec, i já se pořád musím posouvat, rozvíjet, vylepšovat své dovednosti a – světe div se – stále se vracet k základům. Dobrý boxer se nesnaží dělat tisíc věcí najednou, jen proto, že vypadají dobře. Dobrý boxer udělá třeba jednu, dvě věci, ale tak špičkově nadrilované, že mu budou fungovat za každých okolností. Protože mnohdy malý detail dělá hodně, tak i ten nejzákladnější úder, provedený špatně, je váš nepřítel. Soupeř toho umí využít. Tak na to myslete. I když neděláte kontaktní box, ten princip je pořád stejný. Zasáhnout a nenechat se zasáhnout. Jak to uděláte?

Drilujte základy, poslouchejte trenéry, dbejte na jejich rady a hlavně – důvěřujte jim.

Vědí, co dělají, vědí proč, a vidí ve vás věci, které vy sami nevidíte. Tak je nechte, ať vám pomůžou je objevit a zdokonalit. Nebojte se a jděte do toho. Buďte disciplinovaní, pracujte na sobě, choďte pravidelně na tréninky, ať se pořád zlepšujete. A nevzdávejte to. Protože to jediné, co vám potom zůstane v hlavě, nebude skvělý pocit po tréninku, ale ta prohra, kterou jste učinili, když jste se na to vykašlali z naprosto nelogického důvodu. Jak potom přistupujete ke všem věcem ve svém životě, když vzdáte něco tak primitivního, jako je přijít na hodinovou lekci, která vám dá víc, než si umíte představit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *