info@e-pohyb.cz

První sparing: jak se připravit?

Dostávám otázky týkající se jediné věci: sparingu. Neboli kontaktnímu boxu. Žádné nácviky, ale suverénní nácvik boje, kde vaší základní průpravou bude fakt, že dostanete ránu.

Zní to hrozivě, já si dělám trošku legraci. Ano je to tak, dostanete ránu, a v tu chvíli budete vědět, že ve vaší strategii možná něco selhalo. Není se ale vůbec čeho bát. Sparingy jsou řízené, korigované trenérem a K.O. vám v nich rozhodně nehrozí. Ale začátečníci, kteří již pár měsíců boxují, mívají ze sparingu nahnáno. Já mezi ně taky patřila, měla jsem ze sparingu respekt, ale nebyla jsem tak zděšená, abych utekla, aniž bych jej zkusila. Při prvním sparingu jsem ale dostala výprask, což mě málem odvrátilo od budoucí výhry v soutěžních sparinzích. Tuhle kapitolu si můžete přečíst v mé e-knize.

Přesto, pokud vás čeká první sparing, mrkněte se na pár tipů v tomhle článku. Nějaký z nich si vyberte a vemte jej s sebou na trénink. Použijte jej, vyšperkujte a uvidíte, že strach z vás opadne. Takže! Oči a ruce nahoru, brada dolů, jde se na to!

Oči na soupeře

Kam směřují vaše oči, tam vy půjdete taky. Žádné koukání do země, žádné koukání se na svoje ruce, nohy, na soupeřovy nohy, nic takového. Vaše oči jsou jako přibité na soupeře. Hýbou se s ním. Váš pohled směřuje jen na něj. Díváte se mu i do očí, protože pokud má soupeř špatný návyk, poznáte, kam vás bude chtít udeřit ještě před tím, než vůbec tu ránu proti vám vystřelí. Periferním viděním sledujete pohyb jeho ramen. Někdy se rameno těsně před úderem zvedne směrem k uchu. Jindy maličko poklesne, protože soupež právě „odpočívá“, to můžete využít k vašmu útoku. Jindy zase poklesne soupeřova ruka těsně před úderem. To všechno jsou momenty, které najdete s pohledem upřeným před sebe. Tak se dívejte. Dobře se dívejte. Pamatujte si jednu zásadu: nikdy neztraťte z dohledu soupeřův hrudník. Jakmile mu hledíte na břicho, na nohy, kamkoliv jinam, tu ránu dostanete. Nikdy nespusťte oči ze soupeřova hrudníku, tam se odehrává veškerá práce, která vás třeba i zabolí.

Ruce nahoru, brada dolů, lokty na žebra

Mějte dobrý kryt. Když na vás soupeř vysype čtyři údery a vy ještě neznáte a nemáte natrénované patřičné okamžité odpovědi na jeho útok, musíte mít dobře zvládnutý kryt a musíte jej umět použít. S rukama dole dostanete ránu do obličeje, s lokty vystrčenými ven dostanete ránu na břicho. Pracujte na svém krytu a naučte se jej používat.

Poslouchejte trenéra. Ne očima, ale ušima.

Trenér je ten, který vidí momenty, kdy děláte chyby, vidí vaše přednosti, ví, jak máte zaútočit, ví, kdy se máte stáhnout, povolit, přidat, jakou kombinaci, kam. Je to váš učitel, takže jej poslouchejte. Ale nezapomeňte poslouchat jen ušima. Spousta lidí má ve zvyku se ve sparingu zastavit a sledovat svého trenéra, když mluví. Ta vteřina, kdy odvrátíte pohled, ale znamená pro vašeho soupeře zásadní moment pro úspěšný zásah. Pamatujte na to. Vnímejte trenéra ušima, svého soupeře očima.

Nacvičte si „předkombinace “ a buďte si v nich jistí

V boxu je důležité být nepředvídatelný. Váš soupeř nesmí vědět, co v následujících vteřinách a minutách uděláte. Pro nepředvídatelnost jsou důležité dvě věci: různorodost přípravy na útok a matení soupeře. Můžete znát 30 různých kombinací úderů. Ale pokud je vaše připrava na útok stále stejná (tedy jdete proti soupeři stále etsjným způsobem), nebudete mít ani šanci své kombinace převést do praxe. Připravte si proto jakési „předkombinace“, vaši přípravu na útok. Takové kombinace úderů, kterými splníte přípravu na útok a poté se můžete vrhnout na útok samotný. Tahle různorodá přírpava na útok z vás udělá nesnadný cíl pro úder a vám to půjde lépe. Já osobně mám prozatím čtyři takové kombinace. Pokaždé vystartuju na svého soupeře jinak. Většinou neví, odkud co k němu přilítne. Ve svém útoku kombinuju právě své „předkombinace“, matení, a vzhledem k době, po kterou boxuju, i mou vnímavost vůči soupeři. Než vám ale taková vnímavost přijde k chuti, je důležité znát po technické stránce pár kombinací, kterými svůj útok zahájíte a pak mít konbinace pro útok samotný. Odchod z útoku je také důležitá věc, ale to můžu probrat v dalším článku. Trénujte, drilujte do zblbnutí, dokud to pro vás nebude hračka. Ve sparingu totiž nemáte čas přemýšlet.

Buďte mistrem v obraně proti přednímu direktu

Číselnou terminologií řečeno, jedná se o úder 1, přední direkt. Levá ruka (nebo pravá v případě obráceného gardu) vystřelí rovně proti soupeři. Z vlastní zkušenosti vím, že více než 80% všech kombinací v útoku začalo právě předním direktem. Ta „levá rovná“ (pro leváky pravá) je úder, kterým si vás soupeř oťuká, zjistí, jak reagujete, najde vaše mezery v obraně, v krytu; nejen najde, on si tu mezeru na vás udělá, aby vás zasáhl dalším úderem! Nedovolte mu to. Vašim úkolem je se vytrénovat tak, že vás soupeř nikdy ani neťukne předním direktem. Ani se vás nedotkne. Naučte se mu bránit. Blokovat, vykrýt, úhyb, pohyb na nohách, úhyb hlavou, ducking, cokoliv, jak to jen jde. Najděte způsoby obrany proti tomuto úderu a váš soupeř vás už jen tak nerozhodí. Vím to u sebe. Naprostá většina mých kolegů ve sparingu proti mně jde s rovnou levačkou, já na to mám připravené patřičné odpovědi. A pak máte sparing ve vlastních rukách.

Na závěr bych vám řekla toto:

Pokud máte za sebou první sparing a víte, že už teď do něj chcete jít znovu, pak jste byli úspěšní. Nevyděsilo vás to, předvedli jste výkon, chcete jít do toho znovu. To nejtěžší máte za sebou a teď už si můžete užívat a bavit se u toho. Je to práce, ale hlavně je to zábava. Tak se učte a bavte se! Třeba i u nás v tělocvičně, kde se posouvám i já!

sparing

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *