Jsem aktivní boxer. Na čem bych měl pracovat?
Na boxu je okouzlující jedna věc: je to prostý sport. Mnozí se mi jistě vysmějí, ale počkejte chvíli. Box je sport, kde jsou zapotřebí dvě ruce a dvě nohy. Jednoduché, že? A přitom je v něm zapotřebí hromada práce, kterou nikdo jiný kromě samotného boxera a trenéra nevidí. Každý, kdo nemá oko zasvěcené boxu, si řekne: „Co je tak těžkého na tom se mlátit rukama?“ A ono to přitom těžké je. O to pyšnější by na sebe boxer mohl být. Pokud pracuje tak, aby se zlepšoval.
Mnozí začátečníci mívají pocit, že jakmile se naučí základy, tak se z nich stanou přesně takoví ti boxeři, na které se v ringu krásně kouká protože jsou rychlí, hbití, lehce pracují na nohách, mají efektní kombinace a vyhrávají co můžou.
Jenže cvak. Ten krásně se pohybující boxer to nedělá lehce. On těžce dřel, aby to lehce vypadalo. A tady se opět vracím k mé úvodní myšlence: box je prostý sport. Takže boxer, který umí údery, kombinace, základní pohyb, musí pracovat na mnoha dalších věcech, a leckdo si myslí, že není skoro na čem, když mu v zápase padne dobrá rána a zápas má vyhranej.
- Běhej. Není nic horšího než jít do zápasu s mizernou fyzičkou. Ten na pohled pěkně vypadající boxer, musí tu krásu udýchat. Každý úhyb, útok, obrana, pohyb po ringu, stojí dech. Plíce je potřeba vytrénovat. Takže běhej.
- Trénuj na větší maximum. Ve stínování se dá přidat víc tempa, rychlosti, síly. Na pytli se dá víc přidat, více se hýbat, být důraznější. Vždycky lze jít ještě dál a svoje maximum posunout. Protože i když si myslíš, že dáváš své maximum do tréninku, tak nedáváš, vždycky lze dát ještě víc. V přípravě se to ukazuje nejvýrazněji.
- Buď posedlý detaily. Box je o dvou rukách a s nimi souvisejících šesti úderech. Každý úder může být rychlejší, lépe provedený, může mít několik variant, v pohybu, lze trénovat ten úder v ústupu, lépe vytočit ruku, lépe vytočit pánev, cokoliv. Na všem se dá pracovat lépe, vždycky zase můžeš být silnější, rychlejší, pracovat ve větším tempu.
- Zkrať pauzy. Mezi koly stínování, mezi koly na pytli, mezi sériemi při cvičení. Učíš se tak „odpočívat“ za pohybu. Boxer „odpočívá“ a nabírá dech za neustálého pohybu. Nikdy se nezastaví. Tohle ti dá větší výdrž a lepší stav plic. A naučíš se pracovat s dechem. Umět jej zklidnit je taky disciplína sama o sobě.
- Plyometrie, kondice ramen. Vidím neustále, že po dvou kolech sparingu nebo zápasu už ruce boxerům padají a nohy tuhnou. Jenže vy musíte vydržet být aktivní i v té největší únavě, kdy to už taháte jen silou vůle. Takže plyometrii na silné nohy, které vydrží, a posilování na ramena, ať ruce nepadají.
- Zaměř se na pořádné tempo. Řečí běžců, my nejsme žádní maratonci, my jsme sakra sprinteři! My máme v ringu jen 3×3 minuty! Jen podělaný 3 kola po třech minutách! Tam musíte ukázat to nejvíc, co jste schopni ze sebe vydat, to všechno, co jste vydřeli a teď chcete ukázat v pos*aných devíti minutách! Na tom vám má záležet! Vždycky trénuj v tempu! Rychleji! Silněji! Ostřeji! Vytřískej ze sebe všechno, ať to z tebe nevybouchá soupeř!
- Dysbalance, mobilita, flexibilita. Když trénuješ ve svém gardu, věř nebo ne, křivíš si tělo. Box je sport nepřirozený pro tělo, takže trénuj i v opačném gardu. Zaměř se na mobilitu a sílu zápěstí, ramen, loktů, kotníků, všech kloubních spojení, která při boxu trpí a jsou namáhána nejvíc. Zaměř se na flexibilitu. Uvolněné tělo znamená lepší výkon v boxu a méně pohybových potíží. Silné tělo není jen o svalech, je i to silných kloubech a šlachách.
- Mentální stránka. Já jsem byla nervózní před každým svým zápasem. Někdy víc, někdy méně. Každý je nervózní. Kdo tvrdí že není, lže. Nervozita je zdravá a je to přirozený pud ochrany člověka, mít se na pozoru. Jen to nesmí boxerovi přerůst přes hlavu. Protože věřte mi nebo ne, nakonec pokaždé v ringu zjistím, že je to vždycky to samé. Dvě ruce, dvě nohy. Jen se soupeř jinak hýbe, jinak používá taktiku. Ale jinak je to pořád to stejné. A i s tímto vědomím je člověk pokaždé nervózní. A jak říkám, je to dobře. Pracuj s mentální stránkou. Já si přehrávala v hlavě vždy ty momenty, ze kterých jsem byla nejvíc nervózní. První výměna úderů se soupeřkou, možnost že mě dostane do provazů, do počítání, cokoliv. A to tak dlouho, dokud jsem se tím neotupila a nepovažovala to za něco děsného. Vizualizace je mocný nástroj, mozek nepozná rozdíl mezi představou a skutečností. Tak se zaměřuj i na to dobré. Tvůj vstup do ringu, tvůj zápas, tvoje dominance, tvoje kombinace, tvoje taktika, tvoje ruka nahoře po zápase.
Milí svěřenci Boxingu Čimice, máte na to zazářit tak makejte a nepolevujte! Ať si taky vyzkoušíte jaké to je, zažít atmosféru a box s takovou elitou, jaká se najde na mistrovství! Ať je rok 2024 ve sportu tím vaším nejlepším!
Andrea