info@e-pohyb.cz

Sportovní Disciplína o Svátcích? Jak? Mrkni Na Tyhle Tipy!

disciplína

Svátky, a obzvlášť ty vánoční, umí nepěkně zamávat se sportovním děním v rodinách. O svátcích mají hospodyně co dělat, aby udržely tempo v přípravách, takže mnohdy cvičení zahodí. Jakmile se objeví na nebi první hvězda ve štědrý večer, začínají hody a mnohdy končí až silvestrovskou nocí.

Jak si v tomhle pěkném čase s rodinou a dobrotami udržet disciplínu ve sportu? Přečti si pár zásad, kterými se řídím já.

(poznámka: záměrně se zabývám sportováním, ne stravou)

Sport a svátky – jak?

  1. O svátcích nebo svátečních přípravách bývá shon kolem nákupu dárků, příprav dobrot a domácnosti na Vánoce. Pokud jsi dosud cvičil/a dlouhé, 30-45 minut trvající tréninky a máš problém je vměstnat do každého dne, zkrať je. Krátké, dvacetiminutové tréninky, umí hodně pomoct. Ale nezapomeň: protože jsou kratší, měly by být intenzivnější, zakomponuj proto do tréninku HIIT cvičení, plyometrii, cviky na výbušnost apod.
  2. Kdo běhá, víceméně zvládne všechno tak jak potřebuje. Pokud běháš pravidelně 5 km v čase kolem 30 minut a méně, máš splněno a nemusíš se víc starat. Běh se dá vměstnat kamkoliv. Já běhám cestou z práce, takže sport mám prakticky součástí pracovního dne, neodděluji jej. Je na místě připomenout, že i krátký výběh na 10 minut se počítá!
  3. Cvič doma. Samozřejmě vzhledem k aktuálním okolnostem je to asi jednodušší než jít do fitka, ale cvičením doma ušetříš hodně času.
  4. Pokud máš sváteční přípravy okořeněné společností malých dětí nebo hodinami v kanceláři, je žádoucí si klidně cvičení rozfázovat. Víš, že nemusíš splnit kompletní trénink ve stanoveném čase, ale klidně během dne? Jak? Přečti si bod č. 3 v tomto článku. Najdeš v něm i inspiraci, jak dostat pohyb do každého dne, což se nám všem v tomhle období hodí!
  5. Nebuď na sebe přísný/á. Svátky jsou o čase stráveném s rodinou, o odpočinku, dobré náladě a co si budeme povídat, i o dobrém jídle. Že nezvládneš svých 5 tréninků týdně, to není špatně. Změnou tréninku (byť na 1 měsíc) osvěžíš svou rutinu, dáš nové impulzy tělu a hlavně – cvičíš! A o to přeci jde, ne?
  6. Nezdráhej se. Pokud vyloženě nehubneš, neměj výčitky, že spořádáš všechny ty dobroty, které sis tak pracně uvařil/a nebo upekl/a. Je to pár dnů v roce a pokud nemáš problém vrátit se zpět do svého rytmu sportu a stravy po novém roce, tak jak se říká – „take it easy“.

Jak sportuji ve svátečním období já?

bruslení

• Celý prosinec, až do Štědrého dne, cvičím dle plánu. Box, běh, strečink, kompenzace v podobě pilates. Občas posilování. HIIT. Samozřejmě taky záleží na tom, zda zrovna malý syn neprožívá těžké období spánku. Pokud kvůli tomu dostatečně nespím, frekvence tréninků se rapidně sníží.

• Zima je skvělou příležitostí oprášit lední brusle a vyrazit na led! Víš jak krásně dostávají nohy a zadek zabrat na ledě? Pokud zrovna nechci běhat, obuju brusle a jedu!

• Díky bodu uvedenému výše si na Štědrý den a první svátek vánoční dopřávám odpočinek. Na Štědrý den ale vždy udělám vánoční procházku s rodinou. Čerstvý vzduch a mráz prospěje nám všem!

• Od 2. svátku vánočního do Silvestra bývá na programu box jako obvykle, takže se věnuji boxu a opět běhu. Ubírám ale dávky, jde spíš o regenerační běhy kolem 3-4 km a hodně se protahuju.

• Na Nový rok obvykle nesportuji. Ne že bych trpěla v kocovině, ale přeci jen si na Silvestra nějaký alkohol dám a nechci tělo ještě více zatěžovat. Takže procházka ne čerstvém vzduchu bohatě stačí.

• Po svátečních oslavách najíždím na obvyklý režim, nemám problém úplně zrušit jakýkoliv plán a pak se zase disciplinovaně vrátit k jeho plnění.

• Pokud jsem unavená, nejde to, nemám sílu, něco na mě leze, sáhnu k osvědčenému: sestavím si krátký trénink na 15 minut, sestávající ze 4 cviků. Přičemž vždy mezi nimi bude cvičení na břicho, na nohy, a taky trocha plyometrie abych se zadýchala. Takto jsem schopná cvičit i když nemám sílu na náročnější trénink, držím se v kondici, nelenivím a tělu ukážu zase jiný rozměr cvičení.

Pokud nemáš inspiraci nebo nevíš, jak cvičit, mrkni se ke mně na Instagram. Ve výběrech na profilu najdeš rozdělení tréninků, ze kterých si vybere každý. A právě takové svižné, krátké, ale intenzivní tréninky mezi nimi najdeš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *