info@e-pohyb.cz

Box jako prostředek duševní hygieny.

Box je sport, kolem kterého panují nejrůznější předsudky a spousta mylných přesvědčení. Přijde mi úžasné, jak takový všestranný, po všech stránkách člověka rozvíjející sport umí zadělat na pořádnou názorovou bouři. Je to skvělé!

Lidé vidí v boxu jen fyzicky náročný sport dvou lidí. Důležitější je ale to, co není vidět. To, co se děje v boxerově hlavě.

Tak se mrkněte, jak můžete pracovat se svou psychikou, když se začnete věnovat boxu. Jsou v něm pro vás jen samá pozitiva!

Přítomný okamžik – uvolnění od stresu.

Je to jakýsi trend dnešní doby. Naučit se vnímat „právě teď“, být přítomný teď, nedělat deset věcí najednou. Je úsměvné, že v boxu musíte dělat několik věcí najednou, a přitom můžete být naprosto soustředění na momentální okamžik.

Když přijdete do boxerny a začnete poslouchat svého trenéra, vypne se vám „venkovní myšlení“. To jsou všechny ty problémy všedního dne, děti, jídlo, praní, úklid, složenky, šéf v práci, revizor na cestě, ňouma v autě… Když boxujete, nemůžete myslet na nic jiného než na sebe a své tělo při pohybu. Trenér vám řekne co mátě dělat, jaké údery, jak se máte hýbat, bušíte do pytle, možná jdete do sparingu, soustředíte se na techniku, pohyb na nohách… V boxu jste tady a teď. Všechny vaše problémy jsou za dveřmi tělocvičny. Box úžasně odbourá starosti. A s čistou hlavou a vybitou fyzickou energií se pak řeší snáz.

Uvolnění.

Když provádíte údery (do vzduchu, do pytle, do sparingpartnera; ne do trenéra), uvolníte a prokrvíte svaly. Rozhýbete se, protáhnete, zapojíte svalové skupiny, které normálně nezapojujete a celkově se uvolníte. Fyzicky pohybem, psychicky soustředěním se na jeho provedení.

Pokora a menší ego.

Box je tvrdý, rychlý sport. Když jej začnete provozovat opravdu kontaktně. A pokud máte velké ego a malou dávku pokory, moc se vám toho nepovede. Začnete pak dělat chyby, možná si i vybíjet zlost na vašem parťákovi, a to je špatně. Přebujelé ego a nedostatek pokory do boxu nepatří. Ano, věřte si, ale nebuďte namyšlení. Box je sport gentlemanů, buďte jimi.

Nikdy nejsi sám.

Na tréninku potkáš začátečníky, pokročilé. Ty, kteří už chytali pár dobrých ran i jich pár rozdali. Někteří bojují se svým strachem, jiní zase se studem. Nicméně nikdy nebudeš na tréninku sám. Pomůže ti trenér a i tví parťáci na tréninku. Chystáš se na první sparing a máš strach? Zeptej se přímo někoho v tělocvičně, o kom víš, že jich má pár za sebou. Moc rádi ti poradí. Trenér? Samozřejmě že ti pomůže a bude rád za tvůj zájem! Na boxu nikdy nejsi sám, navíc tví parťáci ti budou ohromnou motivací. Podívej se někdy na sparing, ptej se, zjišťuj, objevuj!

Protože jsem toho u nás „naspárovala“ dost, už jsem pár otázek taky dostala, a všechny se týkaly právě sparingu.

Sebevědomí.

Umíš dát ránu, umíš ji přijmout. Sílíš. Jsi rychlejší, zvládneš víc kombinací, víš jak na soupeře. Možná víc uběhneš. Kondice se ti zlepšuje. V nácvicích se zlepšuješ. Máš lepší kryt, žádná rána jím jen tak neprojde. Na boxu jdeš vesměs vpřed, zlepšuješ se, a to ti pomůže i k vyššímu sebevědomí a především vědomí toho, jak zranitelný člověk umí být. Ne fyzicky, ale i psychicky. Když se totiž někomu nedaří, umí se z toho pěkně sesypat. Poslouchej trenéra, zlepšuj se, pracuj na sobě a tvoje sebevědomí bude vyšší a hlavně – zdravější.

„Antivztekový“ sport.

Jsi-li naštvaný, běž se vybouchat na pytel. Ne na sparing! Údery, které na pytli rozdáš, ti pomůžou uvolnit svalové napětí, a tím odbouráš vztek i stres. Tady ale asi moc techniku hledat nemůžeš, takže bouchat vzteky doma, na tréninku ti s odbouráním stresu pomůže bod č. 1 tohoto článku.

Poznáš sebe samého.

Kdo chce vědět jaký opravdu je, ať zkusí box. Někdo o sobě zjistí, že má víc síly než si myslel. Někdo zase, že je slabší než si myslel. A jiný objeví svůj skrytý potenciál ve formě zenového klidu při inkasování ran. Box tě svlékne a odhalí. Tvoje slabé i silné stránky. Budeš na sobě pracovat. Někdy se stane, že ještě než člověk bojuje se sparingpartnerem, bojuje nejdřív sám se sebou. S tím souvisí další bod.

Buď lepším člověkem.

Ne lepším než ostatní. Ale díky tomu, co o sobě zjistíš, a jak díky boxu budeš na sobě pracovat, Budeš jednoduše lepší člověk. S pokorou, uvědoměním si svých chyb i předností, s respektem vůči druhým.

box jako dusevni hygiena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *