info@e-pohyb.cz

Vizualizace soupeře na stínovém boxu? Jde to!

Stínový box, kromě toho, že pomáhá v následném boji proti soupeři, je úžasnou meditační technikou. Zklidníte hlavu, soustředíte se na sebe, svůj pohyb. Ideálně se zrcadlem před sebou, abyste mohli okamžitě opravovat chyby, které zahlédnete. S trenérem v zádech to pak bude dokonalé.

Pro spoustu lidí se zdá být stínový box nepřirozený. Stát před zrcadlem, máchat rukama, poskakovat, nevypadá to divně? Nebo nepřirozeně?

Nevypadá.

Můj názor je ten, že stínový box člověk ocení tehdy, když začne cvičit sparingy. Právě tehdy zúročí ta nekonečná opakování kombinací, pohybů, úhybů a různých scénářů, které mohou při boji nastat. Lépe se pak cvičenci používá představivost. Jakmile víte, jak to vypadá před soupeřem, snáze si představíte nácvik pohybu ve stínovém boxu.

V jedné věci je takové cvičení opravdu užitečné. A dost lidí na ni zapomíná.

Trénink defenzívy. Neboli obrany.

Ve stínovém boxu všichni trénujeme kombinace k tomu, abychom k soupeři přišli blíž, přemýšlíme, jaké kombinace použít, jak soupeře co nejefektivněji zasáhnout, ale už si zapomeneme představit, že i soupeř má svou taktiku pro útok a je dobré se naučit, jak na něj reagovat. Představte si, že na vás soupeř útočí. První rána. Přední direkt. Pravý hák na žebra. Levý zvedák. Pravý zvedák. Ustupujete dozadu, najednou jste v rohu, zabalení v klubíčku a nevíte kudy ven. A soupeř vás nepustí. V tom rohu jste nemuseli skončit, kdybyste věděli, jak soupeře zastavit, jak reagovat na jeho útok nebo jak dokonce použít kontr a jaký.

Tohle všechno se můžete ve stínovém boxu naučit. Možností útoku má soupeř nevyčíslitelně. Ale pořád se jemně předvídat dají a vy se můžete naučit přinejmenším pár reakcí na ně.

Trénujte při stínovém boxu možnosti, co dělat, až na vás soupeř zaútočí. Přemýšleli jste o tom někdy? Přitom tahle dovednost umí posunout vaši snahu o převahu nad soupeřem mnohem dál. Drilujte ji. Mějte v hlavě několik způsobů, jak zareagovat na soupeřův útok. Budete lépe připravení a méně zaskočení.

A nenechte se mýlit, obranou není myšlen ústup od soupeře. Obrana to jsou úhyby, kontry, pohyb kolem soupeře, pohyb hlavou, mikropohyb… Nezahálejte se trénujte to!

stínový box

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *