info@e-pohyb.cz

5 kreativních způsobů, jak dostat cvičení do každého dne.

Zdravý životní styl a s ním spojené cvičení je dnes považován za výsadu lidí, kteří na něj mají čas. Je brán jako samostatná jednotka vedle „normálního“ života. Jednoduše je myšlení takové:

„Vedu svůj život, jak do něj mám vměstnat ještě zdravý životní styl se sportem a zdravou stravou?“

Odpověď vám dám takovou:

cvičení kdykoliv

„Zdravý životní styl není název nějakého uceleného programu, který se napasuje do života. Zdravý životní styl je život sám. Pohyb, zdravá strava, psychická hygiena, péče o zevnějšek i vnitřek, to všechno je zdravý životní styl. Je přirozený jako to chození na záchod. Jen jsme na něj zapomněli.“

Mnoho lidí má dnes velký problém žít zdravě. V souladu se svým tělem a s tím, co potřebuje. Uspěchaná doba, v níž žijeme, nás k tomu navádí sama. Já se nedivím, že je tady tolik nemocných, chronicky nemocných, oslabených lidí. Proč? No přeci kvůli stresu, z něhož plyne nezdravá strava, práci, z níž plyne únava a následně i nechuť do cvičení a v neposlední řadě i ztráta spojení s přírodou. „Proč mám do sebe cpát nějakou Kopretinu řimbabu, vždyť mi stačí Ibalgin.“

Stačí. Ale jak dlouho tu chemickou nálož vydržíte?

Jak tedy zaimplementovat cvičení nebo pohyb obecně do uspěchaného života? Najděte inspiraci v následujících tipech, jsou rychlé, snadno aplikovatelné a budete mít ze sebe radost. Mám je všechny vyzkoušené!

*

Pět inspirativních způsobů, jak na cvičení v hektické dny

  1. Cvičte 10 minut každé ráno. Když si sestavíte sadu, která sestává z pěti cviků, z nichž každý z nich zopakujete dvakrát po třiceti vteřinách, máte za sebou intenzivní desetiminutový trénink. A nemusíte ráno, najděte si 10 minut kdykoliv!
  2. Použijte dítě jako tréninkovou pomůcku. Maminky (ale i tátové!), vy i já víme, jak náročné je najít čas na cvičení s dítětem. Proč jej nevyužít k tréninku? Nejen že vy si zacvičíte, ale dítě i pobavíte! Už jste dělali dřepy nebo výpady s dítětem, které vám sedí za krkem? Zkoušeli jste s dítětem za krkem tzv. „krabí chůzi“ (kdy jste v podřepu a děláte kroky bokem)? Běhali jste někdy s dítětem v kočárku? Už jste někdy dělali kliky s dítětem na zádech? A znáte cvik s názvem „kettlebel swing“ (najděte skrze google)? Vyměňte kettlebel za dítě. Pobaví se a vy si suprově zacvičíte. Samozřejmě buďte obezřetní a dodržujte pravidla bezpečnosti, ale to vám jako rodičům říkat nemusím. 🙂
  3. Rozdělte si cvičení do celého dne. Jeden známý motivační řečník (nemůžu si už vzpomenout na jméno, jestli jej zjistím, bude tady uvedeno; mimochodem skvěle vysportovaný muž) ze zahraničí řekl, že vzhledem ke svému časovému vytížení cvičí celý den. Naplánuje si sadu sestávající ze dvou cviků. Na každý den jinou část těla. Nohy, ruce, břicho, záda, ramena (samozřejmě jak kdo chce). Ty dva cviky cvičí každý stokrát. Ano, 100, slovy sto opakování. Jak? Rozdělí si je. Když ví, že zvládne v jedné sérii udělat 20 dřepů a 20 kliků (ať už kvůli nedostatečné síle nebo časovému vytížení), ví, že třeba každé dvě hodiny udělá 20 dřepů a 20 kliků. Když začne v deset hodin dopoledne a každé dvě hodiny udělá dvacet dřepů a 20 kliků, v šest večer je hotový. Tenhle muž totiž velmi zastává teorii, že nezáleží na tom, v jakém časovém horizontu daný trénink provedeme. Zda se „zbouráme“ za celou hodinu v gymu nebo daný trénink budeme děleně provádět celý den. Dle jeho názoru svalová vlákna dostanou impulz úplně stejný, takže benefity ze cvičení zůstanou stejné jak pro nadšence do posiloven, tak pro vytíženého manažera. A neopomněl zmínit přínosy pravidelného pohybu přes den, zvlášť u nás, kancelářských pracantů. Tak co, je vám tahle metoda sympatická?
  4. Využijte „cestu domů“. Já jsem člověk, který rád boxuje. K čemuž patří i mnoho dalších přidružených sportovních aktivit, abyste byli v boxu dobří. Potřebujete běhat, skákat, posilovat. Musíte mít sílu i dynamiku. A běh pro mě býval problém. Jsem totiž taky máma, která chodí do práce. A jednoduše na ten běh buď nemám čas, nebo sílu. Tak jsem to vyřešila jednoduše. Vždy dvakrát týdně si do práce vezmu sportovní oblečení, do kterého se po práci obleču, vyrazím MHD domů, ale vystupuji ten den o několik zastávek dřív, tak, abych mohla zbytek cesty běžet. Dle vzdálenosti, kterou chci ten den uběhnout, si určím, kde vystoupím. Jednoduše ráno jdu do práce, odpoledne vystoupím z autobusu a domů běžím. Je to efektivní, já mám trénink splněný, doma nikdo nestrádá tím, že bych nejdřív přišla domů a až poté šla běhat a všichni jsou spokojení. Neuvěřitelně mi to ulehčilo život. A to ani nemluvím o tom zpestření pracovního dne! 🙂 Poznámka: vidíte foto nahoře? To je ze dne, kdy jsem byla z práce rovnou běhat.
  5. Využijte čas venku s dítětem / psem / partnerem. Hodně často využívám ke cvičení čas strávený venku s dítětem. Pokud se vypravíme se synem na jeho oblíbené dětské hřiště, vím, že si tam můžu i zacvičit, a to v době, kdy nestojí o mou pozornost. Na každém dětském hřišti najdete minimálně lavičku, a pokud mě sledujete na Instagramu, víte, že s lavičkou si umím velmi dobře poradit! Rodičové, na dětském hřišti nemusíte jen sedět a koukat do mobilu, můžete se hýbat, pokud o vás zrovna potomek nestojí. S partnerem na procházce si taky můžete zacvičit (ať už v tom vidíte cokoliv :)) a se psem se dá běhat, cvičit agility, on bude váš trenér!

*

Z výše uvedených příkladů vidíte, že stačí hledat ne výmluvy, ale způsoby. Čas je vždy. A je naprosto pochopitelné, že někdo třeba tu kreativní stránku v téhle oblasti nemá a prostě si neví rady. Neví, jak ten pohyb do toho nabitého dne dostat.

Tady jste dostali návod, tak mi dejte vědět, který se vám zamlouvá a který využijete! Nebo už využíváte? Anebo máte dokonce své kreativní způsoby, jak napasovat cvičení do spěchu? Dějte vědět! Inspirace se mi do pohybového života hodí vždy! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *