info@e-pohyb.cz

6 chyb sportovního začátečníka. Děláte minimálně 4 z nich.

Sportování, pohyb, zdravý životní styl by měli být součástí života každého člověka. A mnoho lidí se o to opravdu snaží. Jenže když mají své vytyčené cíle, plány nebo vize, často narazí na překážky, kvůli kterým je jejich cesta hodně ztížená. Což pak vede ke ztrátě motivace, zálibě ve sportování vůbec a stanovování mizerných priorit.

Podělím se s vámi o to, jak se vyvarovat nejčastějších chyb cvičenců začátečníků. Aby vaše cesta byla snazší. Znáte takového začátečníka? Ukažte mu tenhle článek!

Žádný tréninkový plán

Každý sportovec má mít nějaký tréninkový plán v závislosti na tom, jaký cíl si stanovil. Jiný tréninkový plán bude mít boxer, jiný zase běžec. Je potřeba jej přizpůsobit cíli, který jste si vytyčili. Tréninkový plán je nutnost. Není možné jen tak bezhlavě cvičit, aniž byste věděli, proč. S čímž souvisí i následující chyba.

Skládání tréninků ze sociálních sítí

Instagram a YouTube jsou oblíbené platformy, pro fitness svět známé především tréninkovými videi. Ostatně moje tréninková videa tam také najdete. Pro začátečníka jde ovšem o pohromu. Proč? Protože tréninky, které na soc. síti vidíte, nejsou určeny pro začátečníky*. Ti lidé tam už dosáhli svého cíle. Většinou uvidíte profily lidí, kteří již dosáhli své vysněné postavy, jsou na jiné úrovni cvičení, zvedají víc, uběhnou dál, vydrží déle. To se začátečníka netýká. Ten potřebuje mít vypilované základy. Pokud budete jako začátečník cvičit podle videí pokročilých cvičenců, posun nebude téměř znát a ještě si možná přivedete zranění. Navíc i ten pokročilý sportovec začínal. S tréninkovým plánem.

*některé fitness osobnosti berou ohled i na začátečníky a mnohdy najdete v jejich videích i modifikace právě pro sportovní nováčky.

chyby začátečníka

Nulové změny ve stravě

Žádný zdravý člověk nemůže dosahovat dlouhodobých, viditelných výsledků, pokud nedodržuje principy zdravé, nebo přinejmenším aspoň racionální stravy. Říká se, že strava je nejnáročnější částí zdravého životního stylu. Můj názor? Ano i ne. Na internetu můžete najít přehršel informací od počítání kalorií, přes přesně určenou výživu na posílení svalových vláken běžců až po diety nebo mega nabírací fáze pro ty, kteří chtějí mít hromadu svalové hmoty. Strava je ale ve svých základních principech velmi jednoduchá a pokud se člověk danými principy drží, nemá po této stránce důvod strádat nebo nekontrolovaně přibírat. Každý ale musí znát procesy a reakce svého těla co se týká stravování, jinak se neposune nikam. Že jednomu nevadí žít bez sacharidů totiž neznamená, že vám to nebude dělat potíže.

Nulové znalosti základů

Cvičení umí být velmi pestré. Zábavné. Náročné. Dynamické i pomalé. Ale všechen pohyb má jedno společné: základy. každý začínající sportovec by měl nejdříve vypilovat k dokonalosti techniku provedení těch nejzákladnějších cviků. Já vím, že ty úžasné cviky, které vypadají cool a náročně, chcete umět. Ale vaše svaly na to nejsou připravené a mohli byste si i ublížit. Možná ne hned, ale časem ano. Takže ač se vám zdají dřepy, kliky, sklapovačky, „bridge“ a další cviky nudné, věnujte se jim. Aspoň čtyři týdny. Za ty 4 týdny zvládnete vypilovat techniku a ještě přidat na obtížnosti. Pak se můžete pustit do pokročilých cvičení. A mimochodem, cviky zahrnující stabilitu na jedné noze jsou nejen efektivní pro tyto účely, ale i zábavné!

Špatná regenerace

Každý, kdo začíná se sportem, hýří nadšením, nemůže se dočkat cvičení, prvních výsledků, úžasné proměny a tak dále a tak dále. A tak maká. Každý den. Bez přestání. Jediný jeho odpočinkový den je možná neděle. Přitom tou nejzákladnější poučkou ve sportu je tato:

Síla se buduje v regeneraci.

Ač se to spoustě lidem zdá nesmyslné, právě v ty dny, kdy necvičíme, sílíme. Opravují se poškození svalových vláken, tělo se připravuje na vyšší zátěž, a tak rosteme a sílíme. Ale k úspěchu v tomto procesu potřebujeme jediné: volný den. Opravdu, minimálně dva dny odpočinku týdně jsou základ a měl by je mít zařazené každý sportovec. Nejste profi sportovci. A i ti si zvládají naordinovat čas na odpočinek.

Suplementace příliš brzy.

Ach ty kapsle, prášky, drinky a jiné „zázraky“. Hned na úvod vám řeknu jednu zásadní věc: Bez práce se nikam neposunete. Žádné koktejly vám nepomůžou. Suplement je od slova „suplementovat“, tedy „doplnit“. Ne nahradit. Jak se mnoho z vás mylně domnívá. Žádný proteinový koktejl ani zázračný nutričně vyvážený nápoj nenahradí kvalitní stravu, která někde vyrostla. Žádná tabletka vám nesežere tuky uložené kolem boků nebo na břiše. Ne, jste to vy sami, vaše invence, vaše práce. Bez cvičení sval neporoste, bez kvalitní stravy sval neporoste a tuk nezmizí, bez kvalitní stravy nebude síla na trénink. Cvičení a strava jsou základ. Zbytek jsou jen jakési berličky. Takové koření, které když přidáte ve správnou chvíli, příjemně vám provoní rutinu. Držte se pravidla:

Suplement zařaďte cca dva 12 týdnů po zahájení trénovaní nebo jakmile se ocitnete ve fázi stagnace.

Jakmile v tuto chvíli zařadíte suplement, tělo nakopnete, dáte mu jiný impulz a začnete se posouvat zase dál. Do té doby jste plně využívali potenciál svého vlastního těla. Pak mu můžete dopřát nějakou vzpruhu.

Samozřejmě výše uvedené se týká různých proteinových drinků, spalovačů, nakopávačů a dalších laskomin. Existují ale i výjimky, jako např. BCAA a další esenciální aminokyseliny, vitamíny, minerály. Ty naopak pomůžou sportovci s imunitou a regenerací. Ty můžu doporučit každému. I začátečníkovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *