info@e-pohyb.cz

Těchto 10 myšlenek změní váš pohled na zdravý životní styl.

Ve zdravém životním stylu najdeme spoustu věcí, se kterými se dá bojovat. Váha, motivace, chuť, centimetry, procento tuku, trenér… Ale co když vám tady uvedu myšlenky, nad kterými není špatné se zamyslet? Zkuste si jednu po druhé projít a ujistit se, že opravdu žijete to, čemu říkáme zdravý životní styl.

Tréninkový plán je tvořený s dlouhým časovým horizontem.

Ano, je to tak. Pokud usilujete o změnu v podobě hubnutí, rýsování, zpevňování nebo i nabírání, vždy to vyžaduje tři věci: disciplínu, trpělivost a čas. Pokud cvičíte cca 3x-4x týdně, první výsledky uvidíte minimálně v horizontu 4-6 měsíců. Spíš se přikláním k té vyšší hranici. Tělo totiž musí projít fázi nakopnutí a změny režimu, následnou fází adaptace a možné stagnace, až k vybudování zvyku zdravého životního stylu, který zahrnuje pohyb a zdravou stravu.

Ano, spousta z vás teď namítne, že první výsledky vidí již po několika týdnech. To je možné. Co je pro tělo úplně nové, na to velmi rychle zareaguje. Jenže pak může přijít ona fáze stagnace a je na vás, zda ji překonáte nebo se svou snahou praštíte. Teď se bavíme především o vizuální stránce. Ale již po několika týdnech se začnete především cítit dobře. A to je důležité. S dobrým pocitem přichází i větší chuť a motivace.

Takže vám říkám: výsledky vyžadují čas. Dělejte, co máte, co máte naplánováno, buďte disciplinovaní, mějte selský rozum a vydržte.

cvičení

Nehubneme a nepřibíráme přes noc.

Ani za týden, ani za pár dnů. Nikdy se nic nestane najednou a rychle. A pokud ano, daná situace není udržitelná. Museli byste totiž dodržovat celý život to, co vám pomohlo k rychlé změně. Jste toho schopní?

Vždy implementujte do svého života to, co jste schopní dodržovat stále a dlouhou dobu. Cvičení i stravu. Dietu dlouho nevydržíte. Co nezvládnete dodržet minimálně rok, to nedělejte. Což platí především pro dietu. Tu rok nevydržíte. Klíčem je racionální strava.

Trenéra můžete časem opustit.

Ano, je to tak. Jakmile znáte základy cvičení, správnou techniku, víte, co vaše tělo potřebuje a jak mu to ve formě cvičení dát, časem opravdu trenéra potřebovat nebudete. Věřte svým schopnostem a svému tělu, věřte tomu, co vás trenér naučil. Valná většina lidí si trenéra nechává a najímá jen proto, že potřebuje motivaci. Jenže vnější motivace je vám téměř k ničemu. Ta musí vycházet z vás. Pokud nemáte vlastní motivaci, nikdy neobjevíte svůj plný potenciál a svou vlastní sílu. Budete závislí na jiném silném člověku. Proč jím nechcete být vy?

Nechte si trenéra po nutnou dobu a pak seberte odvahu, všechny nabyté znalosti, pusťte se trenérovy ruky a začněte dělat samostatné krůčky.

Suplementy nejsou klíčem ke změně.

Žádný proteinový drink, spalovač, kapsle, džus nebo kafe s vámi zázrak neudělají. Tělo je živo z toho, co mu dává příroda. Z masa, rostlin, vody. Dbejte na kvalitní stravu a v životě nebudete doplňky stravy potřebovat. Suplementovat má něco doplňovat, ne nahrazovat.

Jsou lidé, kteří budou tvrdit, že jim pomohla zázračná bylinka, káva, džus, nápoj. Jenže ta zásadní věc, která vedla ke změně, není ten přípravek. Ale motivace, kterou jste díky němu získali. Jistě, má nějaké užitečné látky, ale ty na změnu nestačí. Změnu jste udělali totiž vy. Díky tomu džusu jste si připadali, že děláte něco úžasného, užitečného, a tak jste vynechali ty sladkosti. Začali jste zařazovat běh, protože vypít sklenici toho zázračného džusu / kávy / koktejlu po náročném tréninku je skvělý pocit. Změny, které jste učinili ve svém životě, mají zásadní dopad na váš cíl, ne ten přípravek. Podvědomě jste si vybudovali vlastní cestu, jen jste k tomu použili „berličku“. Ale věřte mi, a hlavně věřte sobě, že byste to zvládli i bez ní.

Udobřete se s celulitidou.

Milé dámy. Celulitida, neboli podkožní tuk, tady s námi bude navěky. Neopustí nás, milostivě nám nezamává na rozloučenou. Je tady a bude tady vždy. Ne aby nás trápila, ale aby nás chránila. Mám ji i já. A to cvičím jako blázen a jsem v té nejlepší formě. Proč? Roli hraje genetika, kolik vypijeme tekutin, naše hormony a především – jako vždy – strava. Já jsem vytížená máma, která jí, když má čas, nebo dojídá po synovi nebo občas zapomene něco sníst a tak papá nárazově. Tělo bez pořádného paliva jako to moje se pak tzv. „lekne“, a aby nestrádalo, začne tu a tam ukládat tuk, který jej ochrání před nějakým velkým nedostatkem.

Tak se s tím smiřte. Samozřejmě v případě, že máte stravu dobrou a pohyb pravidelný. Pokud jíte špatně, nehýbete se, pak se ničemu nedivte. Dobře jezte, hýbejte se, pijte hodně tekutin, a přestaňte zatínat ten zadek před zrcadlem. To si tu celulitidu rázem vykouzlíme všichni.

cvičení

Usilovné cvičení šíleností na břicho vám sixpack nevykouzlí.

Břicho se odjakživa dělá v kuchyni. Tam jste tvůrci svých břišních svalů. Máme je totiž všichni, jen se ne každému ukážou. Záleží totiž především na tom, kolik má dotyčný množství tuku. Čím míň, tím víc jsou břišní svaly vidět. Cvičení je také potřeba, ale žádné blázniviny. 300 sedů lehů nebo 10 minut v prkně vám břišáky nevykouzlí. Břišní svaly jsou totiž co? Svaly. Jako každé jiné v našem těle. A proto taky jako každé jiné potřebují správné cvičení a kvalitní regeneraci. Takže je netrapte cvičením 7 dnů v týdnu na hodinu. Věnujte jim péči, posílení, odpočinek, ale především dobře jezte.

Dámy, činky nejsou jen pro chlapy!

Dřív jsem dělávala v oblasti výživových doplňků pro sportovce a kažá ženská, která ke mně přišla, měla jediný požadavek: „Chci cvičit, ale nechci vypadat jako chlap.“

Dámy. Prosím vás. Když zvednete v posilovně pořádnou váhu (takovou, kterou zvládnete), rozhodně stoupnete v očích okolních mužů, ale určitě ne v množství svalové hmoty rovnající se množství svalové hmoty daných mužů. Není to ani možné z fyziologického hlediska. Muž i žena mají odlišnou hormonální výbavu. Pokud vidíte ženu, která vypadá jako chlap (přičemž každý z nás má jiné měřítko pro pojem „vypadá jako chlap“), tak buď bere nelegální „palivo“ anebo máte nezdravé měřítko. Protože i o mně se někdy tvrdí, že vypadám jako chlap. Jenže v momentě, kdy cvičíte, svaly se napumpují, prokrví, okysličí, v ten moment působí větší. Nízké procento tuku také svaly víc ukáže.

Takže se nebojte. Zvedáním činek rozhodně neztratíte na svém půvabu. Získáte ale sílu a krásnou, pevnou postavu. Navíc větší sval spálí víc energie, tedy i tuku, takže posilováním i krásně zhubnete.

Ke cvičení nutně posilovnu nepotřebujete.

Někteří lidé mají pocit, že bez posilovny to nejde. Nemluvím teď o zvedání činek, ale o cvičení vůbec. Jsou jedinci, kteří se donutí ke cvičení jen tehdy, když mají kde cvičit. Čímž myslím posilovnu, nějaké fitko. Teď se nabízí otázka, zda potřebují fitko kvůli motivaci anebo kvůli egu, které jim přikazuje jít se někam předvést.

Ale věřte mi, fitko ke cvičení nepotřebujete. Pár činek máme doma každý, pořídíme je kdekoliv, a především máme tu nejtěžší váhu, jakou nosíme neustále každý den – naše vlastní tělo. Tak tu váhu využijte. Cvičte venku, na lavičce, v terénu, vybíhejte schody, kopce, běžte si zaběhat na nějaký ovál, do lesa, zacvičte si na lavičce, doma, na gauči, na židli, u kuchyňské linky, kdekoliv. Máte tělo a prostor kolem sebe, co chcete víc?

Klíčem není délka tréninku, ale pravidelnost.

Není nutné, abyste se zbourali na hodinu trvajícím tréninku. Druhý nebo třetí den totiž budete namožení nebo tak unavení, že si nezacvičíte. Co to znamená? Přišli jste minimálně o jeden trénink, který vás mohl posunout dál. Takže cvičte především pravidelně. Nemusíte cvičit dlouho. 30 minut stačí, za tu dobu si zvládnete krásně zacvičit.

Důležitá je pravidelnost. Trénink 4x týdně 30 minut udělá mnohdy víc, než trénink 2x týdně na hodinu kvůli tomu, že jste neodhadli míru. Pamatujte na to.

Ne trendy cvičení, nejdřív základy.

Nepodléhejte tomu. Neskákejte rovnýma nohama do tréninků, které vidíte na sociálních sítích. Zkuste si je. 1x týdně, 2x za měsíc… Ale držte se základů. Pokud jste se dosud pořádně nehýbali, takové trendové tréninky nejsou nic pro vás. Potřebujete vybudovat silnou základnu, která pak ty efektní tréninky zvládne. Myslete na to.

Naučte se své tělo poslouchat, ovládat, udržet jej stabilní a až poté jej vystavovat bláznivinám. Vy je zvládnete, já to vím. Ale ne hned. Nemáte správnou výbavu.

Z výše uvedených bodů platí jediná poučka: sportujte a jezte rozumně. Používejte rozum. Nenechte se zbytečně ovlivnit okolím. Vaše tělo je jedinečný mechanismus, který má jedinečné vady, zranění, sílu, slabiny, příběh. Tak se mu věnujte dle svých potřeb. Ne dle potřeb druhých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *