info@e-pohyb.cz

Kdy žena do boxu nepatří? Zkuste si to!

Od roku 2018 se naplno věnuju sportu jménem box. Na zápase jsem zatím nebyla. Baví mě sparingy, baví mě technika, baví mně vše, co k tomu sportu patří. Jen neustále odpovídám na otázku od okolí: „Já nevím, ty mi do toho boxu nesedíš, a vůbec ženské by boxovat neměly, vždyť je to surový sport.“

Tak já svůj postoj vysvětlím tímto článkem.

Slavný boxer Rostislav Osička se dívá na ženy v ringu odmítavě. Tvrdí, že padat k zemi v boxerském ringu, to je doména mužů. Ženy také trénuje, ale do ringu je nepovede.

žena v boxu

Žena, pohlaví něžné

Samozřejmě něco na tom bude. Žena je odjakživa něžné pohlaví, chránit rodinu a bít se, to patří mužům. Jenže doba se mění, objevil se feminismus, ženy se chtějí rovnat mužům, nikoho tak možná nepřekvapí, že taková žena vleze i do ringu. Neříkám, že je to jediný důvod. Občas tu ženu ten box prostě strašně baví a zápasení také. Dnes máme skvělou možnost volby, takže pokud chce jít žena do ringu, ale její trenér říká ne, tak si prostě najde někoho, kdo ji do toho ringu odvede.

UŽITEČNÉ: JAK USPĚT PŘI HLEDÁNÍ TRENÉRA?

Za mě je můj postoj takový, že pokud žena chce do ringu, ať jde. Můj pohled na ženskou válející se v ringu, od krve, zbitá a opuchlá, je veskrze neutrální. Nepůsobí to na mě ani špatně, ani dobře. Box je sport, který bolí, rány dostanete, rány rozdáte. Zda je to žena nebo muž, je už jedno. Tady hraje roli hlavně osobní přesvědčení a názor na tento sport. Kdo o něm má nějaké povědomí nebo do něj pronikl hlouběji, ví, že box má jasná pravidla, není to žádná pouliční rvačka, a taky ví, že boxeři nejsou žádné tupé, vymlácené hlavy. Box je náročný i na myšlení. Musíte předvídat, zkoumat soupeře, jeho taktiku, chyby, techniku, jeho reakce.

Sport gentlemanů nejen pro ně

Takto to vnímám já. Mám tu možnost proniknout do krásy a elegance, kterou v sobě tento sport má. Vím, co to znamená, plácnout si s někým, kdo vás na jednom tréninku „zbil“, protože vylepšil svou techniku a vy jste se v posunu zastavili. Vidím, pro koho je box jen pohlazením pro vlastní ego, a za mě, právě takový člověk nemá v boxu co dělat. Tam ego nepatří, kvůli němu můžete být horší, dělat chyby, nebo sobě i druhému hodně ublížit.

Pokud žena chce, ať box zkusí. Buď se do něj zamiluje jako já a půjde tváří v tvář soupeřce bojovat o umístění. Nebo v něm uvidí možnost sebeobrany. Nebo ta žena bude mít box prostě ráda i bez možnosti jít do ringu. Každopádně je to její věc a lidé kolem ní by měli tuto volbu respektovat. Ženy v boxu jsou silné, dokážou víc, než si kdokoliv z nás umí představit.

10+1 RAD PRO ZLEPŠENÍ V BOXU

Možná znáte Fabianu Bytiqi. Ne? Tak se podívejte na nějaký její zápas. A uvidíte krásu, o které tady celou dobu mluvím. Stačí sledovat její pohyb. Chvíli sledovat její nohy. Jak se po ringu pohybuje. Co pohybuje, vždyť ona tančí! Zkoumejte její techniku, jak reaguje na soupeřku. Sledujte sladění pohybů ruky a nohy, celého těla, její pohled. Pak jděte do boxerské tělocvičny a zkuste si to na vlastní kůži. Možná se do boxu zamilujete. Kdo ví.

Návštěva tělocvičny je jen jeden klik (možná dva) daleko. Stačí se podívat na tuto stránku a napsat zprávu trenérovi. Nebo si rovnou zarezervujte první hodinu zdarma. Možná se na tréninku potkáme. Stačí se ozvat. Boxu zdar a už se na vás těšíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *