info@e-pohyb.cz

Box je sport pro všechny! 10 tipů pro začátečníky

Jestli se u vás objevila jiskřička zájmu o box a máte chuť začít, přečtěte si tento článek. Ne každý dovede tento sport ocenit v celé jeho kráse a stejně – jako u ostatních sportů – si mnohdy neuvědomí, kolik práce v něm je.

Níže najdete 10 tipů, které vám usnadní rozhodování, zda do boxu půjdete. A aby to nebylo jen jakési motivační „cosi“, hodím sem jak tipy k boxu obecně, tak konkrétní tipy k boxerské technice samotné, abyste měli start co nejlehčí. Ready?

1) Vlastní rukavice si pořiďte co nejdříve.

Na tréninku máte možnost si rukavice půjčit, ale je lepší si pořídit vlastní, vyvoněné, nové rukavice, ve kterých se budete cítit dobře. Nehledě na to, že ne každé rukavice jsou pro člověka vhodné, a boxovat týden v půjčených rukavicích vám může zkazit dojem ze sportu. Rukavice na první hodině zřejmě nenasadíte hned, jelikož se budete věnovat technice úderů bez rukavic, abyste si ji nejdřív zažili a mozek ji akceptoval.

Rukavice si samozřejmě dále můžete půjčovat, ale zeptejte se trenéra, jakou velikost si máte pořídit a kupte si je. Budete se cítit líp! S velikostí vám poradí trenér, odvíjí se od váhy.

2) Dbejte na precizní techniku a boxujte pomalu.

Tu chybu dělá každý. A pokaždé trenér říká to stejné: „Zpomal člověče.“ Každý chce totiž při boxu vypadat jako blesk, stejně jako ten týpek, kterého viděli na videu. Nebo jste viděli boxovat Bytiqi, Furyho nebo McGregora? Buďte trpěliví. Pokud nemáte vypilovanou precizní techniku, budete po zrychlení úderů dělat chyby. Zpomalte a užívejte si ten trénink. Box je neuvěřitelně relaxační záležitost, tak se soustřeďte a boxujte pomalu. Trenér vám řekne, kdy zrychlit.

Navíc, není kam spěchat už jen kvůli vašemu mozku. Box je pro mozek a tělo o nepřirozeném pohybu. Sladit kroky s údery v požadovaném rytmu mozek zpočátku nebude akceptovat a vy budete chvíli tápat. Poctivý a pomalý trénink nakonec přinese pověstně „cvak“ a vám to půjde o poznání lépe.

box

3) Hodně boxujte před zrcadlem.

Stínový box, tedy nácvik úderů před zrcadlem, spousta lidí nesnáší. Vidí se totiž při pohybu, který jim připadá (jejich slovy) „divný“ a „nepřirozený“. Jenže zrcadlo je ta nejlepší boxerská pomůcka. Při nácviku správného krytu vidíte mezery, které v něm máte. Dovedete si sami korigovat místo, kam má směřovat každý váš úder. Vidíte správný postoj na nohách. Dokážete si zkorigovat pohyb ramen, boků, správné nahrbení. Samozřejmě poté, co vám je trenér vysvětlí.

Zrcadlo je váš nejlepší kamarád a čím déle před ním strávíte, tím snáz vám box půjde.

4) Pište si kombinace.

Najdete u mě sešit, v němž mám napsanou každou kombinaci, kterou mě trenér naučil. V boxu mají údery čísla, takže já si je píšu za pomoci čísel. Někdo si spíš popíše pohyb a co při něm dělá. Ale kombinace si pište. Trenér to občas připomene, a ideálně najděte chvilku v pauze na tréninku, kdy si kombinace zapíšete, ať je máte za čerstva. Některé složitější kombinace, které se budete časem učit (a docela brzy), snadno vypadnou z hlavy. Nejednou jsem se na tréninku ptala, jak ta kombinace vlastně vypadá, a nejednou jsem se zasekla uprostřed pohybu, protože jsem prostě zapomněla, jak dál. Pište, opakujte, pilujte.

5) Začněte běhat, jakmile si zvyknete na rytmus boxerského tréninku.

Kondice se v boxu buduje během. Tak začněte. Na tréninku se potkáte i s intervalovými tréninky, které prověří vaše plíce, tak mějte náskok a začněte běhat nebo když nemáte čas, aspoň skákejte přes švihadlo (co si ale budeme povídat, když je čas na švihadlo, je čas i na běh). Oba způsoby jsou nejčastějšími pomocníky boxera.

A trenér si s vámi taky rád zaběhá!

6) Až se naučíte základy, zaboxujte si občas v opačném gardu (postoji).

Postoj a vše s ním související vám vysvětlí trenér. Jinak stojí a bije pravák, jinak levák. Nicméně je dobré časem zařadit občasný box v postoji pro vás neobvyklém. Vyrovnáte tak možné svalové dysbalance, vyhnete se potenciálním problémům plynoucím z jednostranného zatěžování a naučíte se něco nového a zajímavého.

Box v opačném gardu trenér zařazuje pravidelně, začátečníkům až v době, kdy mají základní techniku ve „svém“ postoji opravdu zvládnutou.

I takové cvičení vás na tréninku čeká. Budujete rychlost, reakce, koordinaci „oko-ruka“.

*

7) Sledujte videa boxerů. Ne pro efekt, ale pro pohyb na nohách.

Už jsem se zmiňovala, že v jistém ohledu sledovat videa s boxery není to pravé. Ke spoustě věcem jsou však užitečná, a jednou z nich je i technika pohybu na nohách. Osobně tvrdím, že údery se naučí úplně každý, ale pravý box přichází v momentě, kdy se naučíte práci na nohách. Právě odsud vychází to, kvůli čemu vám box připadá tak pěkný. Boxer je jako tanečník, na nohách se umí krásně pohybovat.

Já se v pohybu na nohách trénuju i po dvou letech boxu neustále. Práce na nohách je paradoxně těžší, ale box je o to hezčí a pro protivníka jste náročnější cíl. Sledujte proto nohy boxerů na videu. Většinu lidí nenapadne jim kouknout na nohy a o hodně přichází. Práce na nohách je to nejtěžší, ale zároveň to nejhezčí.

8) Do sparingu nechodíte vyhrávat, ale učit se.

Pokud máte zájem se zlepšovat a posunout se o level výš za pomocí sparingu, tedy kontaktního boxu s jiným člověkem, nezapomeňte, že jste na tréninku, ne na soutěži. Jdete se učit. Váš soupeř má přednosti, díky kterým tu ránu dostanete, ale stejně tak má i slabiny a chyby, které využijete vy. Navzájem se tak něco naučíte a zlepšíte se.

Sparingy ale přichází až v momentě, kdy má cvičenec opravdu zvládnutou techniku boxování a precizně zvládá základní údery.

Já mám sparingy moc ráda, jednak se vždy něco naučím (rozumějte – vždy dostanu ránu, která mi ukáže, co mám zlepšit), jednak u něj vypnu, protože box je jako šachy. Chcete-li soupeře udeřit, potřebujete taky znát jeho reakci na váš úder, jak se asi pohne, kam uhne, jaká taktika na něj platí. Box je jako šachy, takže u něj krásně zapomenete na všední starosti.

9) Buďte realisté. Cool videa ještě nejsou pro vás.

Naprostá většina lidí, které jsem na tréninku poznala, měla jedno společné: přišli, aby uměli to, co umí ti cool boxeři, jejichž videa viděli. Je to stejné, jako když se podíváte na člověka, který umí prvek zvaný humanflag, tanečnici na tyči anebo někoho, jak dělá stojku. Chcete to umět prostě hned. Ale fakt, že na humanflag potřebujete silná záda a břicho, že na tyči neumíte ani něco tak základního, jako jsou kroky kolem tyče a ve stojce přepadáváte dozadu, už se ztrácí.

Základy prostě potřebujete všude, v boxu nevyjímaje. Jakmile přijdete, naučíte se to nejzákladnější a nejdůležitější, z čeho celý boxerský pohyb vychází – vytáčení pánve a nohou. Ano, vesměs celý pohyb vychází z pánve, což se budete zpočátku učit. Dále údery. Šest základních úderů, které si musíte vypilovat, poté přijdou na řadu kombinace a práce na nohách.

Box je krásný sport, ale jako u každého jiného sportu i tady musíte být trpěliví. Mně trvalo rok a půl, než jsem se naučila (docela!) dobře pohyb na nohách a v rukách a v hlavě mám zhruba 27 kombinací. Takže buďte trpěliví, na box běžte s vědomím, že prostě budete makat, o to víc ale pro vás tenhle sport bude mít cenu a získá na kráse. Já se do boxu zamilovala až po několika měsících tréninku.

10) Jestli emotivně prožíváte neúspěch nebo fakt, že vám něco nejde, rychle to odbourejte.

Trenér na to není zvědavý a vás to brzdí v posunu. Stojku nezvládnete mnohdy ani po roce, v boxu taky musíte pracovat, vyfasujete třeba několik ran, 800x si zopakujete pravý zvedák, než bude jakž takž dobře vypadat. Myslete na to a emoce a ego nechte doma. Na trénink se jdete něco naučit, vypnout hlavu od všedních starostí a pobavit se.

*

Každý by měl k boxu přistupovat s pokorou a hlavně pohodou, protože je to sport jako každý jiný a na tréninku je i zábava. Tak se toho nebojte a trénujte, uvidíte, že vám všechno přejde do krve a na tréninky se budete těšit, jak jsem už slyšela od jedné zdejší dámy, kterou box po makání na základech začal pořádně bavit. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *